Pozytywnie dbaj o głos

Nasze podejście do przestrzegania podstawowych zasad głosowej higieny ma ogromne znaczenie. Jeśli uważamy, że to trudne, zajmuje tyle czasu, wymaga wyrzeczeń, nie damy rady – to sami czynimy z tego drogę przez mękę.

Pozytywnie dbaj o głos, czyli:

  • okazuj sobie miłość, dbaj o swoje potrzeby
  • śpij i relaksuj się
  • dbaj o zdrową dietę i nawodnienie organizmu
  • bądź aktywny fizycznie
  • rozgrzewaj i trenuj swój głos

To nasza baza, codzienne minimum. Z tego wypływają kolejne działania.

Choć ilość zaleceń może przerażać, dbanie o głos nie jest takie trudne. Wiele z nich powinno być częścią naszego życia, a nie jest ze względu na styl życia i czasy, które dla nas łaskawe nie są.
Wiele nawyków zdrowych dla naszego głosu można połączyć w jednej czynności np. spacerując dbamy o aktywność fizyczną, lepszą kondycję, samopoczucie, spokojny oddech, relaksujemy się i przyczyniamy się do poprawienia jakości naszego snu. Troszczymy się o siebie, a będąc bardziej aktywnym łatwiej zadbać o zdrowe wybory żywieniowe i pić więcej wody.

Prawdą jest, że z pewnych rzeczy trzeba czasem zrezygnować – zwłaszcza gdy doświadczamy głosowych niedyspozycji, chrypy lub nasz narząd głosowy jest delikatny, ma mniejszą wydolność czy jest bardziej podatny na choroby.

Jeśli jednak popatrzymy na higienę głosu jako element miłości do samego siebie, to łatwiej nam będzie zatroszczyć się o krtań. Troszcząc się o nią, troszczymy się o siebie. I odwrotnie.

To się da zrobić. Można łatwo wpleść ją w codzienną rutynę. Małymi krokami, bez wielkich rewolucji.
A gdy trzeba, gdy krtań choruje, trzeba – pamiętacie?
Trzeba być radykalnym w dbaniu o głos, by pożegnać problemy i najlepiej brzmieć.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia