Pomyśl inaczej o emisji głosu

Choć kojarzy się z tworzeniem, procesem, nakładem energii, choć wymaga skoordynowanej pracy wielu narządów i mięśni w naszym ciele, to nie musi być czymś, co stanowi ogromny wysiłek. Emitowanie dźwięków może być przyjemnością, gdy nauczymy się robić to prawidłowo, a pierwszym krokiem jest zmiana myślenia o tym, co dzieje się, gdy mówimy i śpiewamy.

Emisja głosu to według definicji tworzenie dźwięków w krtani i wysyłanie ich w świat, przekazywanie ich do odbiorcy (więcej przeczytać możesz tu).

Gdy mówimy i śpiewamy, by czynić to bez bólu, forsowania krtani, przeciążania mięśni, musimy pamiętać o tych dwóch procesach.Nie wystarczy prawidłowe wytworzenie dźwięku w krtani. Trzeba umieć wykorzystać ciało, by bez wysiłku dźwięki zmienić w słowa, nadać im siłę, odpowiednie natężenie, nośność. Bez wkładania w to dużej ilości energii, która może kojarzyć się z wytwarzaniem, wydobywaniem.

Chodzi więc o to, by dźwięk krtaniowy popłynął z naturalną siłą z naszego ciała i by bez przeszkód dotarł tam, gdzie ucho słuchacza (czasem bliżej, innym razem dalej od nas).

Dlatego wolę myśleć o emisji głosu raczej jak o przepływie głosu, jego rozprzestrzenianiu się. By tak się stało, trzeba pozwolić mu płynąć, usunąć przeszkody i blokady.

Znacie to uczucie? Czy częściej towarzyszy Wam ból, wysiłek, zmęczenie głosu? Można to zmienić.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia