Odprężenie ma znaczenie

Trudno opanować umiejętność prawidłowego oddychania, które potrzebne jest podczas publicznego mówienia czy śpiewania, jeśli nasze ciało jest więzione przez psychiczne czy fizyczne napięcia.

Wielokrotnie pisałam już o tym i ciągle powtarzam to na warsztatach, szkoleniach, zajęciach, że odpuszczenie, odprężenie, rozpuszczenie napięć, które siedzą w ciele to podstawa. Znam to dobrze z własnego doświadczenia. Bo gdy kilkanaście lat temu poszłam na lekcje śpiewu i nie rozumiałam, dlaczego mimo wskazówek nauczycielki i robienia tego, co mi pokazywała, dźwięki nie wychodzą, sama zaczęłam szukać przyczyny. Znalazłam ją i znalazłam sposoby, by poradzić sobie z napięciem, które ograniczało mój głos. Różnicę odczułam od razu, nauczycielce podziękowałam, bo wiedziałam, że nie tędy droga.

Kumulacja napięć, stresy, które barykadują się w ciele na długie lata – to najwięksi wrogowie. To napięcie sprawia, że głos nie brzmi prawidłowo, że emisja nie przebiega w sposób zdrowy i naturalny, a nauka nowych dźwięków nie wychodzi.

Dlatego jeśli uczysz się śpiewać czy pracujesz nad dykcją, emisją głosu i masz problemy z opanowaniem powietrza, oddechem, intonacją czy wyraźną wymową, łamaniem się głosu- dodaj do swoich ćwiczeń (przed i w trakcie jeśli potrzebujesz) ćwiczenia relaksacyjne, odprężające oraz uwalniające głos z ciała.

Im trudniej Ci przychodzi swobodne wydobycie dźwięku, tym więcej czasu poświęć na to, by przystąpić do pracy na luzie. Jak rozumieć ten luz? To stan, gdy Twoje ciało jest jak najbardziej swobodne, ale jednocześnie pełne energii i gotowości do działania. Nie może być to rozlazłość, która sprawia, że nic już się nie chce.

Zdarza się też, że w trakcie ćwiczeń, gdy bardzo chcemy osiągnąć jakiś dźwięk, określone brzmienie czy nawet wypowiedzieć artykulacyjnie poprawnie trudne zbitki – ciało się spina. Chcemy za dużo, za szybko. W takiej sytuacji trzeba odpuścić. Rozpuścić napięcia, podejść raz jeszcze na większym luzie i z odpowiednim nastawieniem. Dać sobie czas, pozwolić sobie, że nauka to proces, który trwa i przy systematycznych, prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach wszystko wskoczy na odpowiedni tor.

Być może będziesz potrzebować jeszcze dodatkowej porcji rozluźnienia, by ciało i umysł odpuściły i pozwoliły Ci na swobodny, głębszy oddech.

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz tu https://easyvoice.pl/czytelnia/cwiczenia-glosu

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne