Oddech i myśli

Podczas rozmowy, prezentacji, wykładu czy w innych sytuacjach interakcji możemy zauważyć, że brakuje nam powietrza lub oddech w danej chwili raczej przeszkadza nam w wyrażaniu swoich myśli. Jeśli czujesz, że myśli plączą się, gdy je przekładasz na słowa, jeśli gubisz wątek, często wtrącasz „eeee...”, „yyyy...” gdy zauważasz, że słuchacze lub rozmówcy nie bardzo rozumieją, co chcesz powiedzieć - spróbuj inaczej spojrzeć na oddech.

Zastanów się najpierw, do czego służy Ci oddech (poza tym, że jest warunkiem życia)? Jak powietrze zamieniać na słowa i myśli?

Pamiętaj, by podczas mówienia oddech odbywał się przez usta (sprawdź, co dzieje się z głosem, swobodą mówienia, kiedy pomiędzy wypowiadanymi zdaniami, frazami oddychasz wciągając powietrze przez nos).

I najważniejsze – konstruuj swoje wypowiedzi zgodnie z tym, co chcesz wyrazić, przekazać.
Dostosuj oddech do długości myśli, zgodnie z zasadą:

mały oddech – krótka myśl,
długi oddech – dłuższa myśl.

Przećwicz swoje wypowiedzi, prezentacje zgodnie z tym schematem.

Sprawdź, czy nie lepszym rozwiązaniem i dla Ciebie (jako mówcy) i dla słuchaczy będzie podzielenie długiej wypowiedzi na krótsze zdania. Takie zdania, które wyrażają krótkie myśli, przekazują krótszy komunikat.

Długa, zawiła myśl przy niewystarczającej ilości powietrza, ma małe szanse na bycie jasną i zrozumiałą. Te pułapki same na siebie zastawiamy, dlatego spróbuj krótszych wypowiedzi i dostosowanego do nich oddechu.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia