Mów wyraźniej, nie głośniej

Wypracuj sprawność artykulacyjną, a emitowanie dźwięków będzie swobodne i łatwiejsze. Niepotrzebnie obciążamy narząd głosowy, gdy braki artykulacyjne nadrabiamy natężeniem dźwięków. Kiedy nasze słowa nie są dobrze słyszalne i zrozumiane przez słuchaczy, pierwszą naszą reakcją jest podniesienie głosu – mówimy głośniej i wyżej, co również jest elementem prowadzącym do większego wysiłku mięśni krtaniowych.

Aby tego uniknąć, potrzebujemy konkretnej pracy nad swobodą artykulacyjną, sprawnością i elastycznością narządów mowy, by falę dźwiękową płynącą z krtani zmienić w wyraźne dźwięki – słowa i zdania docierające bez przeszkód do ucha słuchacza.
Pracując nad emisją głosu dużą wagę przykładamy do tego, by prawidłowo oddychać, tworzyć głos, wzmacniać go w ciele, a nie mając wad wymowy często zapominamy o artykulacji, która sprawia, że wydobywanie dźwięków i wysyłanie ich w przestrzeń staje się swobodne, łatwe i pozbawione większego wysiłku (także ze strony słuchacza, który nie musi domyślać się, co chcemy powiedzieć).

Artykulacja jest czwartym, ważnym elementem dobrej techniki głosowej, opiera się na oddechu, prawidłowej fonacji i korzysta ze zjawiska rezonansu. Ćwiczmy narządy mowy nie tylko po to by mówić pięknie, wyraźnie, ale też po to, by nie forsować głosu i nie przeciążać krtani. Praca nad artykulacją choć bywa trudna, to także fajna zabawa.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia