Kilka sposobów na kłopoty z głosem

HERBATA Z MIODEM I Z CYTRYNĄ Poznaj kilka doraźnych metod pomagających zwalczyć drobne dolegliwości. Nie zastąpią one leczenia pod okiem specjalisty, jednak mogą przynieść ulgę Twojemu głosowi w trudnych chwilach.

Pamiętaj- to tylko doraźne metody pomagające zwalczyć drobne dolegliwości. Nie zastąpią leczenia pod okiem specjalisty. Jeśli pracujesz głosem nie lekceważ żadnych objawów chorobowych i skonsultuj się z lekarzem.

PIJ WIĘCEJ

Przede wszystkim wypijaj więcej niż zwykle wody. Osiem szklanek powinno być twoim dziennym minimum. Ilosć tę muisz zwiększyć, gdy odczuwasz kłopoty z głosem lub z krtanią, albo gdy dopada cię choroba. Dobre są również herbatki ziołowe (np. rumiankowa) lub owocowe.

Dbając o nawodnienie całego organizmu poprawiasz jego funkcjonowanie i chronisz narząd głosu przed uszkodzeniami. Odpowiednie nawodnienie fałdów głosowych warunkuje bowiem ich prawidłowe i zdrowe funkcjonowanie.

SIEMIĘ LNIANE

Mielone siemię lniane zalej ciepłą wodą i popijaj powoli (1 czubata łyżeczka na szklankę wody). Dzięki zawartości dużych ilości substancji śluzowych i oleistych siemię lniane ma właściwości osłonowe i stabilizujące.
To zalecany przez Hipokratesa sposób na zapalenia błon śluzowych; pomaga w nawilżeniu błon śluzowych i w zwalczaniu kaszlu.

HERBATA Z MIODEM I Z CYTRYNĄ

Stary sprawdzony sposób na drobne infekcje, przeziębienie, pojawiające się bóle gardła i chorobową chrypkę; nie dla alergików.

WITAMINA A+E

Pomoc w stanach suchości błon śluzowych.
Kapsułkę wit. A+ E (np. Capivit, Tokovit) rozgryź w ustach i delikatnie rozprowadź jej zawartość po jamie ustnej.

SOK MARCHWIOWY ZAMIAST JAJKA

Picie surowych jajek to stary i legendarny już sposób niektórych śpiewaków na poprawienie warunków głosowych, zwłaszca w trudnych chwilach. Stosowany ze względu na właściwości jakie posiada żółtko jajka- zwiera między innymi witaminy A i D, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych. Podobne działanie ma rozgryzienie kapsułki wit. A+E.

Gdy dopada Cię suchość gardła:

  • pij więcej płynów (głównie niegazowanej wody mineralnej)
  • możesz ssać ziołowe cukierki o działaniu wspomagającym nawilżenie błon śluzowych
  • możesz wykonywać delikatny masaż czubka języka za pomocą zębów

Gdy odczuwasz drapanie w gardle, ochrypłość głosu oraz konieczność odchrząkiwania:

  • pij więcej płynów (głownie niegazowanej wody mineralnej)
  • przełknij kilkakrotnie ślinę
  • mrucz delikatenie i niezbyt głośno (mmmmm……) na wygodnej dla Ciebie wysokości

Na chrypkę ponoć dobre są grube, ciepłe skarpetki. Rozgrzewają stopy, które związane są z chrypą i gardłem. Taką informację znalazłam na stronach radiowej jedynki. Być może ten sposób okaże się dla Ciebie pomocny.

W czasie głosowych problemów pij więcej płynów, ale ogranicz lub zrezygnuj z picia alkoholu i napojów kofeinowych. Powstrzymaj się od palenia papierosów, unikaj dymu papierosowego. Możesz również w ramach doraźnej pomocy stosować parowe inhalacje z użyciem odpowiednich olejków aromaterapeutycznych.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia