Jak szybko zregenerować głos?

Zdarza się, z różnych przyczyn, że odczuwamy zmęczenie krtani i ból towarzyszący mówieniu lub śpiewaniu. W takiej sytuacji myślimy o tym, by choć na chwilę ucichnąć i jak najszybciej chcemy pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia w krtani. 

 Również po chorobie, kiedy wracamy do większej aktywności głosowej, chcemy, by szybciej doszedł do formy. Co możemy zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Odpoczynek
Wydobywanie dźwięków jest czynnością fizyczną, wymaga ogromnych nakładów energii, ponieważ angażuje wiele mięśni naszego ciała. Podstawową rzeczą, którą możesz zrobić, by zregenerować głos jest regeneracja ciała poprzez odpoczynek, najlepiej w formie snu. Jeśli Twoje ciało wypocznie, Twój głos szybciej wróci do lepszej kondycji. Na pewno po dobrym odpoczynku nieprzyjemne objawy znikną.

Milczenie
Jeśli nie możesz od razu położyć się i odpocząć lub zasnąć, pozwól swojej krtani odpocząć od wydobywania jakichkolwiek dźwięków. Kwadrans, pół, a nawet cała godzina milczenia, są jak najbardziej wskazane. Spróbuj ten czas wykorzystać na spacer, głębokie, świadome oddychanie, medytację  lub inną aktywność, która pomoże Ci się wyciszyć. Pobądź sam ze sobą, wyłącz telefon, by ten czas by rzeczywiście czasem, kiedy nic nie mówisz.

Usuwanie napięcia i wyciszanie emocji
Często ból i zmęczenie krtani są związane ze zbyt dużym napięciem fizycznym i emocjonalnym. Spróbuj zrelaksować się w ulubiony sposób, wycisz emocje. Pomóż sobie masażem, ciepłą kąpielą, kilkoma łykami melisy, spokojną muzyką lub gimnastyką.

Nawilżenie strun głosowych
Aby Twój narząd głosowy szybciej się zregenerował  zadbaj o jego nawodnienie i nawilżenie jego śluzówek. Pamiętaj o tym, by pić niegazowaną wodę – letnią lub o temperaturze pokojowej. Popijaj często, małymi łykami. Możesz pić również niezbyt gorące herbaty owocowe. Włącz nawilżacz powietrza lub wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz. Pilnuj, by temperatura powietrza nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Dobrym sposobem są również inhalacje lub płukanie gardła zwykłą wodą, bez żadnych dodatków. Również kąpiel czy prysznic to okazja do tego, by pooddychać bardziej korzystnym powietrzem i udrożnić drogi oddechowe, pozbyć się gęstego śluzu.
Aby ulżyć suchym śluzówkom wprowadź do diety więcej zdrowych tłuszczy w postaci np. oliwy z oliwek, oleju lnianego czy siemienia lnianego. Oleje dodawaj do sałatek, chleba lub spożywaj samodzielnie kilka łyżeczek w ciągu dnia.
Możesz także zastosować takie środki wspomagające nawilżenie śluzówek, takie jak rozwór soli morskiej, płyn Tonimer lub Glosal, tabletki Isla, płyny na bazie witamin A i E i gliceryny.

Dodatkowe wsparcie
Jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, zastosuj kompleks witamin z grupy B, witaminy A+E, witaminę D. Pomocne będą również magnez, potas i wapń.
Jeśli masz skłonność do częstych infekcji dróg oddechowych, pomocne mogą okazać się także witamina C oraz cynk.

Unikanie drażniących czynników

Jeśli chcesz jak najszybciej przywrócić swojej krtani dobry stan, unikaj dymu papierosowego lub czynnego palenia, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, słodyczy oraz klimatyzacji, kurzu i hałasu.

Delikatny powrót
Jeśli musisz wrócić do wokalnej aktywności, poprzedź ją rozgrzewką w postaci ćwiczeń, które dodadzą energii ciału (np. podskoki, przysiady) i przygotują mięśnie narządu mowy do pracy.  By delikatnie rozgrzać struny głosowe wydobywaj ziewnięte dźwięki i pomrucz cicho przez kilka – kilkanaście minut (mmmm…, nnn..).

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne