Twoja krtań lubi:
Wodę
Jeśli dużo mówisz lub śpiewasz zawsze miej przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej, popijaj małymi łykami, nawodnisz w ten sposób cały organizm i struny głosowe, uchronisz je przed wysychaniem śluzówek. Picie wody zapobiegnie także potrzebie ciągłego odchrząkiwania. Możesz też stosować inhalacje lub środki nawilżające drogi oddechowe, ale woda to podstawa. Pamiętaj o tym.
Odpoczynek i sen
To najlepszy sposób na regenerację zmęczonego narządu głosowego i na to, by zachować go w doskonałej formie. Śpij tyle, ile potrzebujesz, a mówienie i śpiewanie będzie o wiele przyjemniejsze.
Spokój i równowagę emocjonalną
Im więcej harmonii w naszym życiu, tym lepiej. Krtań, a zwłaszcza znajdujące się w niej struny głosowe, choć niewielkich rozmiarów, są bardzo wrażliwe na wszelkie stany emocjonalne, napięcia i stresy. To naprawdę nie jest trudne (dla tego, kto bardzo chce), znaleźć kilka minut w ciągu dnia (a nawet i więcej), które można poświęcić na relaks, pozbycie się napięć z ciała i tego, co obciąża umysł.
Radosne serce
Im lepszy jest Twój nastrój, nastawienie, im więcej pozytywnych wydarzeń i stanów w Twoim życiu, tym lepsze jest brzmienie i kondycja Twojego głosu. Twój szczery śmiech jest jej najlepszym przyjacielem.
Wyrażanie emocji
Blokowanie emocji, zatrzymywanie ich w krtani sprawia, że te niewypowiedziane dźwięki pozostają w ciele w postaci napiętych mięśni i częstych chorób w obrębie gardła i krtani.
Szacunek
To jest respektowanie jej możliwości i pozwolenie jej na spokojny rozwój. Siłowe wyciskanie coraz to wyższych dźwięków lub sztuczne obniżanie głosu mogą pewnego dnia doprowadzić do tego, że Twoja krtań powie „dość!”.
Milczenie i przerwy na odpoczynek
Jeśli dużo i często używasz strun głosowych w ciągu dnia, zaplanuj w nim również ciche chwile. Pozwól swojej krtani na to, by mogła się zregenerować, a zobaczysz, że Twój głos będzie w świetnej kondycji.
Odpowiednie przygotowanie
Jeśli śpiewasz, dużo mówisz używając tzw. publicznego głosu, Twoja krtań będzie wdzięczna, jeśli dobrze ją do tego przygotujesz. Krótka rozgrzewka oraz unikanie zbędnego wysiłku głosowego bezpośrednio przed wystąpieniem przyniesie same korzyści. Spróbuj.
Sprzyjające warunki
Krtań nie lubi hałasu. Gdy do naszych uszu dociera szum i inne denerwujące dźwięki, struny głosowe napinają się, zaczynamy wydobywać wyższe i głośniejsze dźwięki, co często prowadzi do forsowania głosu.
Poza tym krtań dobrze czuje się w pomieszczeniach, gdzie panuje optymalna wilgotność powietrza. Stosuj nawilżacze powietrza, często wietrz pomieszczenia i utrzymuj w nich temperaturę w okolicach 19 – 21 stopni.
Zadbaj też o to, by było w nich czysto (kurz i inne zanieczyszczenia drażnią delikatnie śluzówki narządu głosowego).
Dobrą technikę
Twoja krtań będzie Ci wdzięczna, jeśli uda Ci się opanować prawidłową technikę mówienia i śpiewania. Dobre nawyki głosowe sprawią, że krtań będzie funkcjonować w optymalny sposób. Naucz się wydobywać dźwięki bez zbędnego napięcia i wysiłku, który nie jest do tworzenia dźwięków potrzebny.
Systematyczne ćwiczenia
Aby zachować sprawność krtani jak najdłużej, ćwicz. Regularnie, codziennie poświęć choć kilka minut na podtrzymanie siły i wytrzymałości mięśni całego aparatu głosowego.
Dobrą kondycję fizyczną
W zdrowym ciele – zdrowa krtań. Sprawniejsze ciało, to lepsza postawa ciała, więcej energii, sił witalnych, lepszy stan zdrowia, lepsze krążenie, oddech i odżywienie wszystkich komórek ciała, także strun głosowych. To po prostu się opłaca.
O dobry stan ciała i ducha zarazem zadbasz praktykując także np. technikę Alexandra, metodę Feldenkraisa, jogę, tai – chi, pilates czy tańcząc.
Zdrową dietę
Im więcej składników odżywczych, witamin i mikroelementów, tym dla krtani lepiej. Dobrze zrobisz, jeśli do swojej diety włączysz więcej zdrowych tłuszczy np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej dyniowy, olej z wiesiołka. Pamiętaj, by wraz z pożywieniem dostarczać również odpowiednią ilość witamin A, D i E oraz witamin z grupy B, magnezu, cynku, wapnia i potasu.
Masaże
Twoja krtań lubi, jeśli całe ciało, a zwłaszcza mięśnie znajdujące się w jej otoczeniu, są rozluźnione i pozwalają jej spokojnie pracować. Masuj twarz, szyję, kark, ramiona, plecy, a nawet brzuch – rozluźnij za pomocą dotyku te miejsca, w których odczuwasz napięcie.
Głęboki, spokojny, rozluźniający oddech
Im lepiej oddychasz – tym lepiej żyjesz, a przez to stwarzasz krtani optymalne warunki do pracy, zwłaszcza, gdy dużo i często eksploatujesz swoje struny głosowe. Oddychaj głęboko kiedy tylko masz okazję.