Kupując Easyplaner otrzymujesz od nas, oprócz drukowanego notesu, dostęp do zamkniętej części serwisu www.easyvoice.pl, Tak wygląda ta część, która jest widoczna tylko dla Ciebie, gdy otrzymasz Easyplaner:
Po co? By nie ograniczać się tylko do wersji papierowej, ale zainspirować Cię także w inny sposób i:
dostarczyć porcji ćwiczeń
przypomnieć o tym, co lubi Twoja krtań, czyli jakie nawyki warto wziąć na warsztat
podzielić się z Tobą inspirującymi myślami
zadać Ci pytania i skłonić do szukania odpowiedzi – dzięki temu rozwijamy się każdego dnia
zachęcić Cię do zrobienia krótkiej przerwy w ciągu dnia lub dobrze go zacząć
doładować Twój głos dobrym słowem
„Kiedy prowadzisz regularny tryb życia, możesz rejestrować najmniejsze zmiany wewnętrzne. Musisz nauczyć się je zauważać, jeśli chcesz zmienić siebie”
S. Masuno
Praca z drukowaną częścią planera to z kolei możliwość zapisywania swoich planów, co zwiększa prawdopodobieństwo ich realizacji.
Jak widzisz, oprócz dziennego rozkładu, na samej górze oraz po prawej stronie znajdują się elementy, o których powinniśmy pamiętać szczególnie:
CIESZĘ SIĘ DZIŚ NA oraz CZUJĘ WDZIĘCZNOŚĆ ZA
Ta pierwsza część ma zachęcić nas do regularnej praktyki uważności i wdzięczności, o których w codziennym pędzie zapominamy. To chwila na to, by przypomnieć sobie, po co wstaję z łóżka i by dostrzec, jak wiele mam. By docenić nie tylko to co materialne wokół nas, ale też np. swój głos, pracę, pasję, przyjaźnie. To tworzy nas jako osoby, a głos jest zewnętrznym wyrazem tego, co myślimy, co czujemy, jak odbieramy i przetwarzamy świat oraz jakimi ludźmi jesteśmy.
CO MOGĘ DZIŚ ZROBIĆ INACZEJ NIŻ WCZORAJ?
To miejsce na refleksję, by ulepszyć nasze działania lub codzienne życie.
Zaczynamy zatem nie od działania, rozpisania dnia godzina po godzinie, ale od przemyśleń, spojrzenia na siebie, swoje życie, wyłuszczenie tego, co ważne, co ma wartość. Początek dnia to czas na przypomnienie sobie kim jestem, by być autentycznym i brzmieć prawdziwie. Tej autentyczności najbardziej brakuje naszym głosom. Potrzeba im wyciszenia, zwolnienia, pozbycia się masek, zewnętrznej presji życia pod dyktando innych lub najnowszych trendów. Gdy odkurzymy związek ze sobą samym – okazać się może, jakie bogactwo, nie tylko brzmieniowe, kryje się w nas. Taka codzienna praktyka potrafi zmienić życie na lepsze. Poprawia nastrój (to ważne, gdy głosu intensywnie używamy każdego dnia) i pozwala dostrzegać więcej.
MÓJ RELAKS DZIŚ
Nie mogło tego pola zabraknąć, ponieważ stres, życie w napięciu, brak umiejętności relaksowania się, odpoczynku to największe zagrożenie dla krtani. Głos zmęczony, spięty, ciągle poddawany wysiłkowy zacznie się kiedyś buntować. Wtedy może być za późno na to, by przywrócić mu stuprocentową sprawność. Napięcie w ciele powoduje, że zaczynamy mówić nie swoim głosem. Często o wiele wyższym, bardziej ostrym, szorstkim i o wiele mniej przyjemnym dla ucha odbiorcy.
Rzadko kiedy uwzględniamy ten element w planie dnia, albo wpisujemy go gdzieś pomiędzy innymi punktami na liście, z łatwością przesuwamy albo usuwamy, gdy brakuje nam czasu. Tu jest w miejscu rzucającym się w oczy. Bo jest ważny i powinien być widoczny. Po to, by nauczyć się tego, że mam prawo do odpoczynku, do relaksu. Że jest to istotny punkt w całym planie dnia, od którego zależą nie tylko moja produktywność, jakość pracy, ale przede wszystkim moje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobra forma mojego głosu.
Podobnie jak ĆWICZENIA GŁOSU – również umieszczone na wyróżnionym polu.
Określamy, ile czasu mamy dziś na ćwiczenia lub w jakich godzinach będziemy je wykonywać oraz to, jaki jest cel naszej pracy. Chodzi o konkret, który przełoży się na działanie. Zapisanie ich w formie zadania pozwala nam na świadomą pracę nad głosem. Chodzi o to, by nie wykonywać ćwiczeń bezmyślnie, ale z wizją celu, do którego dążymy. Zwiększa to prawdopodobieństwo realizacji, bo z motywacją do ćwiczeń bywa różnie.
Dodatkowo przeglądając strony Easyplanera widzisz, co zrobiłeś/zrobiłaś wcześniej i możesz planować kolejne etapy pracy.
Jak w każdym planerze możesz wpisać ważne dla Ciebie wydarzenia np. urodziny, telefon, który trzeba wykonać, albo próbę generalną 🙂 A także zadania, które są do wykonania. To, co jest częścią Twojego życia, a co nie wiąże się bezpośrednio z głosem.
Na drugiej stronie każdego dnia znajdziesz też miejsce na jego podsumowanie.
WIECZORNA REFLEKSJA
Można tu zapisać swoje odczucia, wyciągnięte wnioski. Możesz utrwalić na papierze wydarzenia, warte zapamiętania chwile albo zapisać słowa, które trzeba zatrzymać. Równie dobrze możesz narysować coś, co podsumuje ten dzień.
Takie rozwiązanie pomaga opróżnić głowę po stresującym dniu. Pobudza kreatywność, rozwija uważność. Pisanie uczy nas precyzyjnie wyrażać myśli, poprzez porządkowanie i zapisywanie tego, co w naszej głowie (przydaje się w komunikacji z ludźmi).
W osobnej sekcji znajdziesz miejsce na codzienne monitorowanie swojego samopoczucia, ilości wypijanej wody, aktywności fizycznej. Możesz dzięki tym polom pracować nad wytworzeniem zdrowych nawyków. Możesz też wypełniać je, by po jakimś czasie analizować, jak wpływają one na Twoją krtań, siłę głosu, komfort mówienia i śpiewania.
Jest tu też miejsce, gdzie możesz więcej napisać o tym, jak przebiegły dzisiejsze ćwiczenia (lub zaznaczyć, że ich nie było – to też ważna informacja).
Kiedy spojrzysz z perspektywy tygodnia, miesiąca na te wypełnione kratki, zobaczysz, jak faktycznie wygląda Twój styl życia. Uświadomisz sobie, jak wygląda Twoja troska o głos w praktyce, a nie tylko w słowach, deklaracjach. Zobaczysz czy swoimi nawykami wspierasz krtań w codziennych wysiłkach, czy raczej utrudniasz życie sobie i jej. Możesz wysnuć ciekawe wnioski, zobaczyć np. jak ilość snu przekłada się na Twoje samopoczucie, kondycję głosu, nastrój, chęci do pracy. To wszystko łączy się w całość.
Dźwięki wydobywające się z naszej krtani są efektem końcowym tego, jak wygląda nasze życie i jakimi ludźmi jesteśmy.
Nie oszukujmy się – sam zakup Easyplanera, położenie go na półce lub stoliku nocnym nie zmieni Twojego głosu.
To nie magia zmienia Twój głos. Zmienia go Twój codzienny mały wysiłek, mały krok, trud odrobinę większy. Twoje sumienne prowadzenie obserwacji, przyglądanie się sobie, analizowanie oraz dodatkowe ćwiczenia, do których zachęcam (te dostępne w zamkniętej sekcji serwisu easyvoice.pl). Easyplaner powstał, by Ci w tym pomóc.
Dodatkowo na wewnętrznej stronie okładki Easyplanera znajdziesz wskazówki dotyczące ćwiczeń, ćwiczenie ratunkowe, przypomnienia o ważnych dla głosu elementach i kilka słów wsparcia.
Wierzę w to, i z doświadczania wiem, że to, co zapisane, jest o wiele częściej zrealizowane.
Praca z Easyplanerem ma uczyć nas dyscypliny, pomóc w wytworzeniu nawyków zdrowych, korzystnie wpływających na krtań i to, jak brzmi nasz głos. Stwarzać okazje do tego, by zastanowić się nad tym, co robimy ze swoim głosem, jak go traktujemy, także jako część większej całości. Holistyczne podejście do głosu zakłada, że na jakość i komfort wydobywanych przez nas dźwięków wpływa o wiele więcej czynników niż tylko technika.
Ponieważ grudzień to dobry czas, pełen świątecznej magii, planowania, wyczekiwania tego co nowe – przez cały miesiąc Easyplaner oraz Pakiet narzędzi:”Easyplaner” i „130 pytań o głosie” znajdziesz w sklepie w promocyjnej cenie.