Jak mówić płynniej i wyraźniej?

Jak pomóc sobie, gdy podczas publicznych wystąpień, prezentacji plącze Ci się język, tracisz płynność mówienia i często wtrącasz dodatkowe dźwięki ("yyy…" itp.) albo gubisz wątek?

Zacznij od tego:
sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany/na do wystąpienia – czy na pewno wiesz, co chcesz powiedzieć?

Nie wystarczy, że masz zarys swojej wypowiedzi. Potrzebujesz dobrze znać jej treść. Napisać, odczytać, wygłosić i sprawdzić, jak brzmi to, co wymyśliła głowa. Potrzebujesz najpierw usłyszeć treść, którą będziesz chciał/ chciała przekazać odbiorcom.

Wypowiedź publiczna to nie luźna rozmowa ze znajomymi w uroczej knajpce z widokiem na morze. Wymaga mobilizacji, gotowości i skupienia na zadaniu – przekazaniu informacji w sposób uporządkowany, logiczny, który dodatkowo zainteresuje słuchaczy, złapie i utrzyma ich uwagę oraz poruszy w nich czułe struny. Który sprawi, że nie tylko usłyszą, ale także zapamiętają Twoje słowa.

Chaos w głowie, nieuporządkowane myśli, to często chaos w artykulacji, problemy z płynnością wypowiedzi i towarzyszące im wtrącenia czy dodatkowe dźwięki.

Twoja wypowiedź zanim dotrze do ucha słuchacza, i zanim pojawi się w Twoich ustach, jest najpierw zaprojektowana w głowie. Ośrodki mózgowe kontrolujące mowę dokładnie planują także ruchy artykulacyjne i oddychanie zgodnie z Twoim zamiarem. Dlatego warto wiedzieć, co chcemy powiedzieć.

Między innymi dlatego spontaniczne wypowiedzi są bardziej nieuporządkowane, zawierają kilka wątków, przedłużonych chwil milczenia czy dodatkowych dźwięków. Reagujemy na emocję, na słowa rozmówcy, szukamy w głowie słów mających wyrazić przelatujące w danej chwili myśli.

Wypowiedzi, do których się przygotujemy zabrzmią bardziej profesjonalnie i będą łatwiejsze w odbiorze dla słuchaczy.

Jako mówca zyskasz większą pewność siebie, swobodę mówienia, a także obniżysz poziom stresu, jeśli wystąpienia powodują lęk lub tremę.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia