Popijanie bulionu czy wprowadzenie do swojego menu większej ilości płynnych posiłków (zupy, koktajle) to także sposób na dostarczenie ciału wody.. bez picia wody.
A jeśli połączymy wodę z sezonowymi owocami i warzywami, dodamy do tego zioła (np. świeży rozmaryn, bazylię, miętę) otrzymamy własną, pozbawioną cukru i sztucznych barwników wodę smakową, która dla niektórych osób jest przyjemniejszym sposobem nawadniania organizmu.
To warto wiedzieć
Pijemy wodę, by nawodnić organizm, Nie nawadniamy bezpośrednio krtani (woda nie może tam trafić, gdyż krtań jest częścią dróg oddechowych, a jeśli tak się dzieje, zaczynasz się krztusić). Jeśli ciało jest odpowiednio nawodnione, krtań ma odpowiednie warunki do pracy.
Nawadniamy organizm, by utrzymać błony śluzowe w dobrym stanie i zapewnić na nich płynny, ochronny śluz, także w krtani, na fałdach głosowych.
Prawidłowe nawodnienie organizmu to nie tylko ochrona fałdów głosowych przed kontuzją podczas ich wibracji (dobra jakość ochronnego śluzu), ale też
- mniejszy wysiłek głosowy (podczas emitowania głosu minimalne ciśnienie powietrza, które wprawia fałdy głosowe w drgania jest niższe, gdy organizm jest nawodniony),
- swobodniejsze mówienie, śpiewanie,
- mniejsze prawdopodobieństwo nieprzyjemnych odczuć (np. suchość, napięcie, załamywanie się głosu, gęsty śluz prowokujący odchrząkiwanie) czy dyskomfortu.