Jajko dla głosu

Tak, ale niekoniecznie w postaci surowej, jak to powtarza się od lat w wielu wskazówkach dla śpiewaków. Choć jeśli lubisz i masz dostęp do dobrej jakości jajek, to czemu nie? Jeśli Ci to służy, daje poczucie komfortu w jamie ustno- gardłowej, to nic nie stoi na przeszkodzie. Tym bardziej, że jajko jest źródłem witamin, które mają dobroczynny wpływ na śluzówki gardła i krtani – witamin A i E. Choć ja do zwolenników takiego sposobu się nie zaliczam – bardziej stawiam na codzienne dbanie o formę krtani niż liczę na cudowne efekty takiego jednorazowego działania.


O wiele przyjemniejszym sposobem jest po prostu dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, dostarczanie mu wody, unikanie drażniących tkanki (i odwadniających): kawy, herbaty czarnej, kakao, alkoholu.

Zamiast jajka sprawdzi się napar z siemienia lnianego, rozrzedzony, niesłodki kisiel, łyżka oliwy z oliwek czy rozgryziona i przytrzymana chwilę w ustach zawartość kapsułki vit. A i E. Można także ssać ziołowe cukierki o działaniu nawilżającym lub wykonywać delikatny masaż czubka języka za pomocą zębów. Chwilową ulgę przyniosą preapatry o działaniu nawilżającym, dostępne w aptece bez recepty.

Warto zadbać o to, by w diecie znalazły się zdrowe tłuszcze, źródła kwasów omega i wprowadzić do swojego menu oleje roślinne, orzechy, ryby morskie, awokado, siemię lniane także w postaci dodatku do kanapek, sałatek.

Gdy suchość śluzówek dokucza coraz bardziej, zastosowane środki nie pomagają – potrzebna jest konsultacja lekarska i odnalezienie przyczyn tej dolegliwości.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia