“Głos i jego moc” – warto przeczytać.

Skąd się wziął głos? Jakie jest pochodzenie mowy? Jaką funkcję pełnią mowa i akcent? I co takiego w śpiewie sprawia, że jeden z wokalistów niemal od pierwszych dźwięków zdobywa nasze serce? To niektóre z tematów, które porusza w swojej książce John Colapinto – dziennikarz, który na własnej skórze doświadczył czym jest utrata zdrowego, silnego głosu (zdiagnozowano u niego polipa fałdu głosowego).

Wokalista z zamiłowania poczuł nie tylko smak tremy, ale także strach w chwili, gdy jego chorujący głos nie pozwalał mu wyrażać siebie nie tylko na scenie, ale przede wszystkim w codziennym życiu.

„Mój polip zmienił nie tylko sposób, w jaki postrzegali mnie inni ludzie – zmienił moje zachowanie”.

Autor przyznaje, że dopóki nie pojawił się problem nieszczególnie o niego dbał.

„Nigdy na przykład nie przeprowadziłem właściwej rozgrzewki głosu i z całą pewnością nie miałem pojęcia, że delikatne warstwy wibrującej tkanki, mięśni i błony śluzowej, które tworzą struny głosowe, są tak samo podane na kontuzje jak staw kolanowy człowieka w średnim wieku”

Diagnozę długo wypierał, choć próbował samodzielnie ocalić to, co zostało z jego głosu. Jego myślenie zmieniło się, gdy na zlecenie The New Yorkera pisał artykuł o jednym z chirurgów głosowych ze szpitala w Bostonie, który kilka miesięcy wcześniej operował krtań Adele (i przez lata pomagał popularnym wokalistom, aktorom, gwiazdom opery i Broadwayu).

Jego książka jest podróżą wśród wielu zagadnień, które wiążą się z głosem, mową i śpiewem. Autor wybrał kilka z nich, by pokazać głos w szerszym kontekście. Mamy tu wciągające historie oparte na badaniach naukowych. Poznajemy głos na wielu płaszczyznach. To opowieść o tym, jak ważny jest w życiu jednostki i całych społeczności.

Nie ma tu opisów anatomicznych (choć autor w wielu momentach do anatomii się odwołuje i przemyca cząstkę tej wiedzy), nie ma trenerskich wskazówek co robić, by lepiej brzmieć (ale gdy się wczytamy wyciągniemy kilka istotnych podpowiedzi).

Colapinto zatrzymuje się nad tematem emocji w głosie – tym, jak są komunikowane i jaką rolę spełniają i w zrozumiały sposób przedstawia te skomplikowane zagadnienia.
Często odwołuje się do ewolucji i tego, jak powstał oraz zmieniał się głos. Mówi o różnicach w głosach kobiet i mężczyzn oraz o tym, jaką funkcję pełni w ich relacjach przyczyniając się także do przedłużenia gatunku.

Pisze o głosach niskich i wysokich, o tych, które łamią kobiece serca i tych, które zdobywają je na zawsze. Podkreśla zmiany, jakie zaszły w głosach kobiet przez lata i nawiązuje do popularności vocal fry wśród młodych kobiet. Wspomina także o głosie w przypadku zmiany płci.
W rozdziale o roli głosu w społeczeństwie drobiazgowo zajmuje się zagadnieniem akcentu, który nierozerwalnie łączy się nie tylko z mową, ale również wydobywaniem głosu i który stał się narzędziem dzielącym społeczeństwo.

Poznajemy też opowieść o mocy głosu w polityce, o wielkich przywódcach, którzy potrafili go wykorzystać w przełomowych momentach.

Pasjonaci głosu znajdą tu także ciekawych informacji na temat głosu, do których dotarł autor wertując wiele stron badań naukowych.

Nie zdradzam szczegółów, by nie popsuć Wam przyjemności wędrowania w labiryncie wiedzy, badań i historii, które czyta się lekko i z przyjemnością.
W książce „Głos i jego moc”, która choć nie jest podręcznikiem z ćwiczeniami, jest to, czego potrzebujemy, by rozwijać swój głos. Budzi ona większą świadomość tego, jak potężnym narzędziem się posługujemy mówiąc i śpiewając. Uzmysławia nam, jaką siłę ma głos i na jak wiele nam pozwala, gdy jest zdrowy.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne