Energetyczne wzmacnianie głosu jesienią

Energia, gdy ją mamy, możemy góry przenosić. Gdy czujemy zmęczenie, odczuwamy jej brak, pojawia się wyczerpanie, brak sił do działania. W takim stanie ciało jest osłabione, a organizm raczej nie ma ochoty na walkę z wirusami i łatwiej poddaje się ich atakom. Odpoczynek zawsze wzmacnia nasze siły, ale mogą być one wystawione na próbę także przez zablokowanie przepływu energii w naszym ciele. Blokady mogą wystąpić w różnych miejscach naszego ciała. Jednym z najbardziej wrażliwych miejsc jest krtań, okolica gardła. Jest miejscem podatnym na nasze emocje i doświadczenia życiowe. Ważnym także ze względu na to, że łączy górną i dolną część naszego ciała, łączy myśli z ciałem.

Wielokrotnie mogliście tu przeczytać, że zablokowana krtań to gorzej brzmiący, słabszy głos. Ale nie tylko. Skutkiem są także częstsze choroby krtani, gardła, problemy z zatokami, uszami. Gardło to jedna z siedmiu czakr, które rozmieszczone są wzdłuż kręgosłupa i odpowiadają za przepływ energii w ciele. Każda z nich odpowiada za konkretne narządy rozmieszczone w jej pobliżu oraz to, co dzieje się w kwestii naszych myśli, emocji, odczuć; każda wiąże się z różnymi sferami naszego życia. Każdej z nich przypisany jest między innymi dźwięk, samogłoska, kolor, wzmacniająca mantra. Gdy jej praca jest zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne oraz trudności dotyczące różnych obszarów naszego życia.

Czakra gardła, czyli jeden z ośrodków energetycznych w naszym ciele, jest nie tylko ośrodkiem przepływu energii, a także ostatnim miejscem, w którym decydujemy czy uwolnimy nasze emocje, czy też zatrzymamy je w ciele. Trud, jaki ponosi ciało wskutek blokady i powstrzymywania emocji osłabia całe ciało, a napięcia z nim związane wpływają na emitowanie dźwięków. Narządy położone w obszarze czakry krtani zaczynają gorzej funkcjonować. Czakra gardła może być niedoczynna (zbyt mało energii) albo zbyt aktywna (zbyt dużo energii). Problemy z jej funkcjonowaniem są skutkiem doświadczanych przez nas stresów, codziennych napięć, destrukcyjnych myśli, krytykowania siebie, powstrzymywania emocji, a także urazów, których doświadczyliśmy w przeszłości.

Jeśli Twój głos jest słaby, cichy, wycofany, masz problemy z wymową, ubraniem myśli w słowa, jąkaniem; jeśli zauważasz trudności w relacjach, w komunikowaniu się z ludźmi, nie potrafisz wyrazić własnego zdania, bronić swoich opinii, brakuje Ci asertywności, masz wrażenie, że nie masz nic ważnego do powiedzenia; jeśli z trudem przychodzi Ci wyrażaniem emocji, potrzeb, siebie, brakuje Ci w życiu szczerości i autentyczności, boisz się ludzi, odczuwasz przytłoczenie życiem, brak Ci energii, pojawiają się problemy z głosem, ze słuchem, często chorują gardło, krtań, uszy, tarczyca, zęby, nos, zatoki, pojawia się astma. Albo jeśli nie zamyka Ci się buzia, masz potrzebę ciągłego mówienia, nie potrafisz skupić się na tym, co mówią inni, czas przelatuje Ci przez dłonie, nie czujesz satysfakcji z tego, co robisz, a energia i zapał do nowych zadań szybko gasną – popracuj nad czakrą gardła.

Aby wzmocnić czakrę gardła, odblokować swobodny przepływ energii, a jednocześnie wzmocnić takie narządy jak gardło, krtań, narząd słuchu, nos, zatoki, możesz wykorzystać poniższe ćwiczenia.

 

Oddychaj

W wygodnej pozycji, z zamkniętymi oczami (np. w pozycji do medytacji, albo przed zaśnięciem), w spokojnym miejscu, w ciszy zacznij oddychać skupiając się na nozdrzach. Poczuj przepływ powietrza przez nie podczas wdechu i wydechu. Stopniowo oddychaj głębiej z lekko rozchylonymi ustami wyobrażając sobie, jak do Twojego ciała wraz z powietrzem wpływa niebieskie światło. Dotyka Twojego gardła i krtani, otula je. Zobacz i odczuj to. Oddychaj tak kilka – kilkanaście minut.

Śpiewaj

Zacznij śpiewać ulubione piosenki, choćby pod prysznicem, bez osądzania czy wychodzi Ci to dobrze, czy źle. Śpiewaj dla czystej radości i dawki dobrej energii. Śpiewaj i fałszuj, jeśli przynosi Ci to przyjemność i poprawia samopoczucie.

  • Na jednym długim wydechu śpiewaj śpiewaj samogłoskę „e” na wygodnej dla Ciebie wysokości. Niech dźwięk, który wydobywa się z Twoich ust będzie koloru niebieskiego, niech wypełnia całą przestrzeń wokół Ciebie – usłysz, poczuj, zobacz to.
  • Śpiewaj mantrę „ham”, odczuwaj wibracje w ciebie, w okolicy gardła i krtani.

Możesz wykorzystać do tego np.

 

Skutkiem Twojej pracy z czakrą gardła będzie swobodny przepływ energii w ciele, lepsze samopoczucie, większa odporność organizmu, usunięcie blokad i napięć z okolicy krtani, większa swoboda, twórczość, kreatywność, autoekspresja; także większa siła wewnętrzna, pewność siebie, energia do działania, więcej szczerości, autentyczności oraz lepsze, pełniejsze brzmienie głosu, lepszy oddech, wymowa oraz większa swoboda w sytuacji publicznych wystąpień.

Przekonaj się na własnej krtani 🙂

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia