Dlaczego ćwiczenia głosu powodują ból?

Zacznijmy od tego, że prawidłowo wykonane ćwiczenie, nie powoduje bólu, wysiłku, dyskomfortu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których po zakończonym treningu mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia w okolicy gardła i krtani. Możemy także czuć zmęczenie. Skąd się one biorą? Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom tego stanu.

Odpowiadają za to różne czynniki – pojedynczo lub ich nagromadzenie przed i podczas treningu. Ważny jest także ich wpływ na narząd głosu trwający wiele tygodni, miesięcy lub lat.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE WYSTĄPIENIU BÓLU, ZMĘCZENIA, DYSKOMFORTU W KRTANI PO TRENINGU GŁOSOWYM (opracowanie własne)


Warto mieć świadomość, że tak może się zdarzyć i przyjąć to jako część procesu, w którym jesteśmy pracując nad głosem. To także okazja do nauki – zastanowienia się, co mogło się do tego przyczynić i jak tego uniknąć w przyszłości.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne