Dbanie o głos to także codzienne ćwiczenia

Nasza troska o głos nie sprowadza się tylko o zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu, stworzenia dobrych warunków zewnętrznych do pracy głosem, robienia przerw na regenerację czy zapewnienia sobie odpowiedniej ilości snu. Jej częścią są także regularne ćwiczenia, by zachować mięśnie całego aparatu głosowego w dobrej formie.

Tak samo jak codziennie myjemy zęby czy dbamy o inne istotne dla nas elementy, powinniśmy opiekować się krtanią – tym niewielkim narządem w naszym ciele, który pozwala nam mówić, śpiewać, wyrażać siebie.

Mięśnie krtani musimy otoczyć opieką szczególną, jeśli głos jest naszym narzędziem pracy, śpiewamy czy występujemy. Łatwo je przemęczyć (co skutkuje wieloma problemami, np. chrypką, zmianą barwy, załamywaniem się głosu)
łatwo też zaniedbać, przez co trudno emitować dźwięki swobodnie, bez większego wysiłku.

Wydobywanie dźwięków, co często podkreślam, wymaga od nas dobrej formy psychofizycznej. Dobrego samopoczucia i sprawnych mięśni. Chęci komunikacji i wykorzystania tego, co z natury mamy. Częścią tego są mięśnie, które niećwiczone z wielkim trudem wykonują stawiane im przez nas dźwiękowe zadania. Im mniej sprawne są nasze mięśnie, tym więcej siły wkładamy w wydobywanie dźwięków. Uruchamiamy przy tym często napięcia w innych obszarach ciała np. szyi, karku, ramion czy kolan, by pomóc sobie w wyrzuceniu kolejnych tonów. Samo to opisuje wysiłek, jakim stają się dla nas mówienie i śpiewanie. Coś, co w okresie dzieciństwa przychodzi nam przecież tak naturalnie. Wytrenowane mięśnie, które angażujemy w emisję głosu pracują jakby od niechcenia, przy minimalnym, koniecznym wysiłku, dając najlepszy efekt w postaci brzmienia dźwięcznego, czystego, pewnego.

Nawet krótkie ćwiczenia głosu, powtarzane często, wykonywane systematycznie potrafią zmienić nasze brzmienie i wzmocnić narząd głosu. Im silniejszy i sprawniejszy głos, tym mniej z nim problemów i więcej swobody podczas mówienia czy śpiewania. Przekonaj się o tym, a już zawsze będziesz pamiętać o kilku minutach codziennych ćwiczeń.

Ćwicz z nami codziennie, z nową, darmową aplikacją Trening głosu.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia