Kategoria

Ćwiczenia artykulacyjne

Alfabetycznie – ćwiczenie oddechowe i artykulacyjne o poranku

Aby obudzić w sobie głos, ten najlepiej brzmiący, porywający tłumy, wzbudzający emocje, trzeba go o poranku do pracy pobudzić. Te pierwsze godziny naszego dnia mogą być trudne dla krtani, bo całe ciało powoli przygotowuje się do aktywności.

Nie takie trudne grupy spółgłoskowe

Grupy spółgłoskowe, czyli połączenia spółgłosek w wyrazach, na granicy wyrazów sprawiają wiele problemów. Potrzeba energii, precyzji działania i … gimnastyki, by dźwięki wyartykułować dokładnie. W przeciwnym razie narażamy się na to, że słuchacz usłyszy nie to, co chcieliśmy powiedzieć – np. zamiast „pierwsi” usłyszy „piersi”…

Językowe wygibasy

Nie ma innej drogi do osiągnięcia sprawności, siły i precyzji artykulacyjnej jak poprzez ćwiczenia. Bywa, że jest to trudna, wymagająca praca nad konkretnymi dźwiękami. Językowe wygibasy to luźna propozycja ćwiczenia artykulacyjnego, którą możecie wpleść w codzienną pracę nad głosem lub wykorzystać jako element rozgrzewki i przygotowania narządu głosowego do pracy.

Wybijanie samogłosek

Ćwiczenie poprawia artykulację, wymowę samogłosek, wpływa na motorykę narządów mowy, prowadzi do usprawnienia komunikacji.

Krótki wierszyk artykulacyjny

Krótkie ćwiczenie artykulacyjne, które jednak mocno angażuje nasze narządy mowy. Pełne pułapek i trudności. Poprawi sprawność i zwiększy elastyczność głównie warg, języka.