Czy uciekać przed błędami?

Image Wszyscy popełniamy błędy. I dobrze, że tak się dzieje. Mamy szansę uczynić z nich życiowe lekcje, możemy z nich wyciągać wnioski. Paradoksalnie można by zapytać – czy warto zatem od tych błędów uciekać? Moja odpowiedź brzmi: warto. Ale najpierw pozwólmy, aby stały się one przewodnikami w naszej pracy nad głosem.

Prawa do błędu nie można nikomu odmówić. Nie myli się ten, kto nie próbuje lub nie robi nic.

Jeśli tkwi w Tobie nieustanny lęk przed popełnieniem błędu, gdy śpiewasz lub mówisz, to uświadom to sobie i zapamiętaj, że ten lęk hamuje i ogranicza Twój głos oraz jego możliwości. Ten lęk sprawia, że Twój głos ubiera się w fałszywą szatę, która maskuje jego autentyczne brzmienie. Powoduje pojawienie się w ciele napięcia oraz pewnego schematu myślowego, co momentalnie odbija się na jakości Twojego głosu.

Zawsze powtarzam sobie i innym, aby odważnie wydawać najróżniejszych dźwięki, nie bać się ich, nie bać się tego, że zabrzmią dziwacznie, że ktoś je usłyszy, oceni. Najpierw trzeba dźwięk uwolnić, pokazać go innym- odważnie, aby móc go następnie oszlifować i uczynić z niego piękny diament. Najpierw trzeba go poznać, później stopniowo oswajać.

Zatem jeszcze raz powtórzę: nie bój się błędów, pozwól sobie na błędy, ale odbierz lekcję, jaką Ci dają.

Co zrobić, aby wyeliminować błędy emisyjne?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak działa Twój narząd głosu i jakie mechanizmy są odpowiedzialne za wytworzenie poprawnego dźwięku. Podstawowa wiedza o anatomii i fizjologii głosu pomoże Ci zwizualizować procesy odpowiedzialne za ten proces. Kolejna sprawa to znajomość przynajmniej podstaw emisji głosu- a więc bez skrępowania poszukuj wszelkich informacji na ten temat. Następny krok to wcielanie tej wiedzy w życie, a więc systematyczna i świadoma praca nad głosem. Świadome wykonywanie ćwiczeń umożliwi Ci kontrolę i poznanie błędów, jakie popełniasz. Mając tak bogatą wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną możesz spokojnie zabrać się do pracy nad tym, co według Twojej oceny, tej pracy wymaga.

SPRAWDŹ JAKIE BŁĘDY EMISYJNE POPEŁNIASZ 

Arkusz błędów w wersji odświeżonej 

Image pobierz test w formacie Adobe PDF

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne