Ćwiczenie autentycznego brzmienia

Niełatwo być sobą. Trudno pozostać autentycznym, gdy poddajemy się modom i trendom – także w kwestii brzmienia naszego głosu. Autentyczne brzmienie wymaga po pierwsze odwagi. By pozwolić sobie być innym niż wszyscy, pokazać siebie. Po drugie – wymaga dotarcia do tego pierwszego, naturalnego, organicznego dźwięku, który mógł zagubić się na różnych etapach naszego życia.

Praca nad takim brzmieniem wymaga od nas prawdy i szczerej chęci, by stać się sobą. Najpierw musimy uznać, że jesteśmy wystarczająco dobrzy oraz że mamy prawo brzmieć po swojemu. Musimy pozwolić sobie na wyrażanie emocji, które połączymy z dźwiękiem.

Zanim zaczniesz ćwiczyć – pogadaj ze sobą. Przyjrzyj się swoim myślom, przekonaniom, usłysz, co podpowiada Ci Twój wewnętrzny krytyk. Daj sobie prawo do tego, by być sobą i brzmieć jak Ty.

Gdy będziesz gotowy/gotowa, zacznij ćwiczyć:

Przypomnij sobie najmilsze chwile w życiu, moment pięknych poruszeń, emocji albo wróć pamięcią do miejsca, w którym czujesz się dobrze, bezpiecznie, z którym łączą się miłe wspomnienia. Możesz pomyśleć o osobie, którą darzysz uczuciem albo o daniu, które wprost uwielbiasz. Poczuj prawdziwe emocje, wywołaj je w swoim ciele. Pozwól, niech Twoje ciało zareaguje na te obrazy i inne doznania. Następnie westchnij sobie z tym uczuciem przyjemności, relaksu, radości „hhhhmmmm…”. Powtórz kilka razy i zapamiętaj odczucia. Potem zacznij krótkie zdanie od tego westchnięcia „hhhmmmm…” – „To jest wspaniałe…”„jak tu cudownie”, „kocham cię.. ” itp. Próbuj połączyć uczucie radości, zachwytu z innymi krótkimi zdaniami np. „ Cześć, chodźmy na spacer”, „Hej, idziemy do kina”, „Dzień dobry, miło Państwa widzieć” itd.

Zaczynając od wzbudzenia najpiękniejszych i najprzyjemniejszych uczuć, rozbudzenia radości w sercu możesz również śpiewać swoje utwory, ćwiczyć piosenki. Połącz śpiewane dźwięki z doznaniami w ciele i w sercu.

Zacznij mówić, ćwiczyć swoje wypowiedzi zawodowe, mów o swoich przekonaniach, opiniach z myślą o tym, co piękne, radosne, co wywołuje zachwyt, podziw, przyjemność. Poddaj się uczuciom, temu, co w sercu. Niech głos pochodzi w głębi serca, rezonuje głęboko w klatce piersiowej. Daj sobie prawo mówić szczerze i wyrażać to, co czujesz.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia