Praca nad takim brzmieniem wymaga od nas prawdy i szczerej chęci, by stać się sobą. Najpierw musimy uznać, że jesteśmy wystarczająco dobrzy oraz że mamy prawo brzmieć po swojemu. Musimy pozwolić sobie na wyrażanie emocji, które połączymy z dźwiękiem.
Zanim zaczniesz ćwiczyć – pogadaj ze sobą. Przyjrzyj się swoim myślom, przekonaniom, usłysz, co podpowiada Ci Twój wewnętrzny krytyk. Daj sobie prawo do tego, by być sobą i brzmieć jak Ty.
Gdy będziesz gotowy/gotowa, zacznij ćwiczyć:
Przypomnij sobie najmilsze chwile w życiu, moment pięknych poruszeń, emocji albo wróć pamięcią do miejsca, w którym czujesz się dobrze, bezpiecznie, z którym łączą się miłe wspomnienia. Możesz pomyśleć o osobie, którą darzysz uczuciem albo o daniu, które wprost uwielbiasz. Poczuj prawdziwe emocje, wywołaj je w swoim ciele. Pozwól, niech Twoje ciało zareaguje na te obrazy i inne doznania. Następnie westchnij sobie z tym uczuciem przyjemności, relaksu, radości „hhhhmmmm…”. Powtórz kilka razy i zapamiętaj odczucia. Potem zacznij krótkie zdanie od tego westchnięcia „hhhmmmm…” – „To jest wspaniałe…”„jak tu cudownie”, „kocham cię.. ” itp. Próbuj połączyć uczucie radości, zachwytu z innymi krótkimi zdaniami np. „ Cześć, chodźmy na spacer”, „Hej, idziemy do kina”, „Dzień dobry, miło Państwa widzieć” itd.
Zaczynając od wzbudzenia najpiękniejszych i najprzyjemniejszych uczuć, rozbudzenia radości w sercu możesz również śpiewać swoje utwory, ćwiczyć piosenki. Połącz śpiewane dźwięki z doznaniami w ciele i w sercu.
Zacznij mówić, ćwiczyć swoje wypowiedzi zawodowe, mów o swoich przekonaniach, opiniach z myślą o tym, co piękne, radosne, co wywołuje zachwyt, podziw, przyjemność. Poddaj się uczuciom, temu, co w sercu. Niech głos pochodzi w głębi serca, rezonuje głęboko w klatce piersiowej. Daj sobie prawo mówić szczerze i wyrażać to, co czujesz.