Co pomaga Ci odpocząć?

Czy jest coś, co pochłania Cię bez reszty? Czemu oddajesz się z taką pasją, że zapominasz o wszystkim dokoła? Czy jest to coś poza Twoją pracą, poza tym, czym zajmujesz się codziennie? Może należysz do tych szczęśliwców, którzy lubią to co robią. Może spełniasz się w tym co robisz. Może praca nad głosem jest Twoją pasją i zajmuje Ci długie godziny. I tu kryje się niebezpieczeństwo przepracowania i wypalenia, jeśli nie potrafisz odpoczywać.

Aby naładować akumulatory i z entuzjazmem wrócić do tego, co robimy – do pracy zawodowej czy ćwiczeń głosu, potrzebujemy odpoczynku. Inaczej prędzej czy później doświadczymy wypalenia. Pojawi się niechęć, a nawet fizyczne dolegliwości poprzez które ciało mówi nam o zmęczeniu i komunikuje potrzebę przerwy.

Tony Schwartz w książce „Taka praca nie ma sensu” pisze:

„Nasze obecne podejście do pracy źle wpływa na życie osobiste, na ludzi, którymi kierujemy, i na organizacje, w których pracujemy. Przyjmujemy fatalne założenie, że najlepszy sposób na osiągnięcie czegoś więcej, to dłuższe godziny nieprzerwanej pracy. Lecz im dłużej pracujemy i im dłużej brakuje nam prawdziwego odpoczynku, tym bardziej popadamy w przeciętność i redukujemy swoją efektywność, a nasza niecierpliwość, frustracja, rozkojarzenie i brak zaangażowania szkodliwie wpływa na otoczenie. Rzecz nie w tym, ile godzin spędzamy za biurkiem, lecz ile energii wkładamy w pracę i ile w efekcie generujemy wartości. Coraz więcej badań pokazuje, że najbardziej produktywni jesteśmy wtedy, gdy okresy silnej koncentracji przeplatamy wypoczynkiem. A my żyjemy w strefie cienia, stale coś robimy, ale rzadko się w to angażujemy. Czasami nawet nie angażujemy się wcale. Konsekwencje są takie, że osiągamy jedynie ułamek tego, co jesteśmy w stanie. Zużywanie i regenerowanie energii to jedna z naszych podstawowych potrzeb, decydująca o przetrwaniu. Jesteśmy zaprogramowani na działanie falowe – czujność w dzień, sen w nocy, intensywna praca, ale przez ograniczony okres – a coraz bardziej próbujemy działać liniowo. Pracując długo i bez przerwy, zużywamy zbyt wiele umysłowej i emocjonalnej energii, bo brakuje nam przerw na regenerację. ”.

Zwróć uwagę na to, że zbyt duże zaangażowanie prowadzi do obniżenia naszej efektywności. Sami podcinamy sobie skrzydła.

W nauce emisji głosu również potrzebujemy odpoczynku. Po to, by mieć jeszcze większy apetyt na ćwiczenia. Przepracowanie prowadzi do przeciążenia organizmu i sprzyja wystąpieniu reakcji stresowej. Trudno uniknąć wówczas problemu z zaciskającymi się mięśniami krtani czy swobodnie i głęboko oddychać. Zbyt dużo naszego „chcę” w pracy nad głosem prowadzi także do przeforsowania głosu, jego przeciążenia, co kończy się problemami z krtanią i koniecznością głosowego odpoczynku, także w formie milczenia.

Umiejętność odpuszczenia sobie, zwolnienia, zatrzymania się – to nasza inwestycja w dalszy rozwój, w możliwości naszego ciała, które potrzebuje regeneracji oraz w wyciszenie pędzącego umysłu.

Możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że trenowane mięśnie rosną nie tyle podczas wykonywania ćwiczeń, ile pomiędzy treningami. Albo doświadczyć tego, że najlepsze pomysły wpadają nam do głowy nie wtedy, gdy nad czymś intensywnie pracujemy, ale właśnie wtedy, gdy odpoczywamy lub przenosimy swoją uwagę na inne aktywności.

Dobrze jest mieć coś, co poza naszą największą pasją pozwoli nam od niej na chwilę odpocząć. Coś, co kochamy robić. Dobrze jest móc zmienić swoją aktywność w odpoczynek oddając się temu, co sprawia nam radość, przyjemność i pozwala na odprężenie.

Masz do tego prawo, by odpocząć. Korzystaj z niego, a Twoje życie będzie lepsze. Poprawi się Twoje zdrowie, produktywność, nastrój i samopoczucie. Będziesz mieć więcej siły i energii, by spełniać marzenia, realizować plany. By żyć, a nie starać się przeżyć kolejny dzień.

Świat nie poczeka na Ciebie, gdy się zatrzymasz, by odpocząć. Świat będzie pędził. Ale Ty nie musisz. Przekonaj się, jakie to przyjemne i jak zmieni Twoje życie.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne