Choroba refluksowa wpływa na krtań

Często chrypka i pokasływanie związane z zaleganiem wydzieliny to jedyne objawy refluksu. Gdy udajemy się do laryngologa zaniepokojeni długotrwałą chrypą, pobolewaniem gardła czy porannym kaszlem możemy zdziwić się, gdy usłyszymy, że te objawy nie są zwiastunem infekcji, ale skutkiem choroby toczącej się w układzie trawiennym. Refluks żołądkowo – przełykowy to choroba, która wyraźnie wpływa na funkcjonowanie głosu i samą krtań. Jest nieprzyjemna i może mieć poważne konsekwencje, gdy ją zaniedbamy. Także dla głosu.

Jeśli dokucza Ci zgaga (pieczenie w przełyku), napływanie do ust piekącego, kwaśnego płynu, nadmierne wydzielanie śliny, jeśli dolegliwości nasilają się po posiłku i po przyjęciu pozycji leżącej.
Gdy odczuwasz poranną chrypę, suchość w gardle, ustach, masz uczucie ciała obcego w gardle lub spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, często niepokoi Cię kaszel i musisz często odchrząkiwać.
Gdy podczas emisji głosu pojawia się napięcie w okolicy gardła/ krtani, Twój głos szybko się męczy, czujesz duży wysiłek, gdy mówisz/ śpiewasz, dźwięk nie jest silny i stabilny– skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź, czy przyczyną nie jest refluks żołądkowo-przełykowy.

Gdy okaże się, że jest on przyczyną Twoich problemów z głosem, konieczne będą zmiany w stylu życia, przede wszystkim w diecie oraz opanowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Te dwa czynniki to główni winowajcy.

O refluksie i jak sobie pomóc piszę w najnowszej publikacji „Pierwsza pomoc dla krtani”.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne