Chia – szałwia hiszpańska

Kiedy pisałam o nawodnieniu organizmu i produktach, które nam w tym pomagają, wspomniałam o nasionach chia. Zaliczyłam je do tej grupy ze względu na ich nadzwyczajne możliwości gromadzenia wody. A tego nam trzeba, gdy intensywnie używamy głosu.

Szałwia hiszpańska, czyli chia – malutkie ziarenka, w których tkwi moc. Pokochałam je za smak kokosowego puddingu oraz jako dodatek do pieczywa, sałatki czy koktajlu. Mają wiele różnych zastosowań. Na ich bazie można przygotować odżywczy i nawadniający napój chia fresca.

Chia, robi furorę wśród biegaczy i fanów zdrowego odżywiania. Wiele razy porównuję osoby pracujące głosem (i mówionym i śpiewanym) do sportowców.

Nasza praca bazuje na dobrej formie, właściwym odżywianiu, regularnych ćwiczeniach, by zachować kondycję i rozwijać swoje możliwości oraz na konieczności regeneracji po wysiłku i odpowiednim do niego przygotowaniu.

Siła tych ziarenek to połączenie dużej ilości niezbędnych dla nas składników oraz ich zdolności do gromadzenia wody. Dodane do wody czy mleka pochłaniają wodę, zagęszczają je, zmieniają konsystencję na bardziej żelową. Dzięki tym właściwościom organizm jest lepiej i dłużej nawodniony.

Jak podaje MagazynBieganie.pl „ Chodzi o wysoką absorpcję wody oraz jej stopniowe uwalnianie podczas procesu trawienia, co wspiera nawadnianie organizmu np. podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Nasiona pęcznieją w kontakcie z płynem (zwykle używa się ich po prostu z wodą) wchłaniając nawet kilkunastokrotnie więcej wody niż same ważą”.

Poza tym dostarczają kwasów omega 3 i witamin z grupy B, A, C, E, które wpływają na stan tkanek i dobre funkcjonowanie narządu głosowego. Mają również składniki mineralne takie jak np. wapń, fosfor, żelazo, cynk czy potas. Przyśpieszają regenerację organizmu.

Dodają energii, mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego (ponoć istnieje mały procent osób, u których mogą pojawić się problemy jelitowe lub alergia). Ważne dla nas jest również ich działanie przeciwzapalne.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia