Źródło dźwięku jest nieaktywne; fałdy głosowe pozostają w oddaleniu i mimo prób fonacji dźwięk nie powstaje; aktywne są natomiast narządy oddechowe i artykulacyjne wobec czego może powstać jedynie odgłos zbliżony do szeptu.Wystąpić mogą objawy wzmożonego napięcia mięśniowego, jak i ich zwiotczenia albo zaburzenia koordynacyjne.
Przyczyny:
- wysiłek głosowy
- czynniki psychiczne
- urazy i wylewy
Postacie:
Bezgłos spastyczny
Występuje u ludzi, których zawód wymaga stałych wysiłków głosowych, jako wyraz zawodowego przeciążenia narządu głosowego. Kurcz głosowy (mogiphonia) może:
- powstać jako nerwica urazowa pod wpływem wstrząsu psychicznego lub lęku
- wystąpić na drodze odruchowej przy zranieniach nagłośni,
- być następstwem ran szyi w okolicy krtani,
- być wynikiem wylewu krwawego do strun głosowych, do którego dochodzi w sytuacji krzyku z przestrachu lub wysiłku w wołaniu o pomoc, w czasie gwałtownego parcia (poród, wymioty) lub w związku ze specjalną predyspozycją do krwawień u kobiet po wysiłkach głosowych w czasie menstruacji.
Ustępuje po kilku dniach, lecz istnieje skłonność do nawrotów.
Bezgłos paretyczny (histeryczny)
Występuje niedowład czynnościowy i zwiotczenie mięśni krtani przywodzących struny głosowe do linii środkowej i zamykających głośnię.
W najbardziej typowym przebiegu występuje nagły niedowład mięśni głosowych; struny głosowe podczas prób wydobycia głosu nie zwierają sie i pozostawiają szczelinę.
Charakterystyczne jest występowanie niedowładów mięśni krtani w zmiennej kolejności. Może nagle zniknąć bez przyczyny lub pod wpływem zmiany warunków.
Leczenie
Foniatryczne- wokalistyczna rehabilitacja głosu przez wzmocnienie toru oddechowego, prawidłowe użycie rezonatorów i odtworzenie harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami narządu głosowego.
Farmakologiczne- leczenie stanów nerwicowych.