Bezgłos

Bezgłos (aphonia) to całkowity brak głosu, zanik głosu, niemożność jego wydobycia na skutek niedowładu mięśni krtaniowych, do którego dochodzi w przypadku zmian anatomicznych lub czynnościowych krtani, a także na tle psychicznym. Występuje nagle i ma duże nasilenie.

Źródło dźwięku jest nieaktywne; fałdy głosowe pozostają w oddaleniu i mimo prób fonacji dźwięk nie powstaje; aktywne są natomiast narządy oddechowe i artykulacyjne wobec czego może powstać jedynie odgłos zbliżony do szeptu.Wystąpić mogą objawy wzmożonego napięcia mięśniowego, jak i ich zwiotczenia albo zaburzenia koordynacyjne.

Przyczyny:

  • wysiłek głosowy
  • czynniki psychiczne
  • urazy i wylewy

 
Postacie:

Bezgłos spastyczny

Występuje u ludzi, których zawód wymaga stałych wysiłków głosowych, jako wyraz zawodowego przeciążenia narządu głosowego. Kurcz głosowy (mogiphonia) może:

  • powstać jako nerwica urazowa pod wpływem wstrząsu psychicznego lub lęku
  • wystąpić na drodze odruchowej przy zranieniach nagłośni,
  • być następstwem ran szyi w okolicy krtani,
  • być wynikiem wylewu krwawego do strun głosowych, do którego dochodzi w sytuacji krzyku z przestrachu lub wysiłku w wołaniu o pomoc, w czasie gwałtownego parcia (poród, wymioty) lub w związku ze specjalną predyspozycją do krwawień u kobiet po wysiłkach głosowych w czasie menstruacji.

Ustępuje po kilku dniach, lecz istnieje skłonność do nawrotów.

 

Bezgłos paretyczny (histeryczny)

Występuje niedowład czynnościowy i zwiotczenie mięśni krtani przywodzących struny głosowe do linii środkowej i zamykających głośnię.

W najbardziej typowym przebiegu występuje nagły niedowład mięśni głosowych; struny głosowe podczas prób wydobycia głosu nie zwierają sie i pozostawiają szczelinę.

Charakterystyczne jest występowanie niedowładów mięśni krtani w zmiennej kolejności. Może nagle zniknąć bez przyczyny lub pod wpływem zmiany warunków.

Leczenie
Foniatryczne- wokalistyczna rehabilitacja głosu przez wzmocnienie toru oddechowego, prawidłowe użycie rezonatorów i odtworzenie harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami narządu głosowego.
Farmakologiczne- leczenie stanów nerwicowych.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia