Zablokowana krtań

Nie raz i nie dwa pisałam o tym, że nasze krtanie to wrażliwe i delikatne twory. Połączone z naszymi myślami, przekonaniami, doświadczeniami niewidzialną, lecz grubą nicią. Nie tak łatwo pozbyć się ciężaru, który sprawia, że coś staje nam w gardle. Skutkiem tego są problemy z głosem i trudności w opanowaniu prawidłowej techniki głosowej.

Kręcę się wokół tego tematu, bo problem ten dotyka ludzi coraz częściej, a krtań jest miejscem szczególnie istotnym dla pracujących głosem, publicznie występujących, wokalistów, mówców, dla nas, by móc się swobodnie komunikować.

Pod obstrzałem

Okolica gardła i krtani to obszar, w którym powstają dźwięki. Organy, poprzez które wyrażamy nasze emocje, opinie, własną kreatywność. Mówimy o swoich prawach, mówimy o sobie. Okolica szczególna, bo bardzo podatna na napięcia. I te fizyczne – wynikające np. z nieprawidłowej postawy, ułożenia głowy oraz te psychiczne, których źródłem są nasze myśli, przekonania, doświadczenia, nastawienie, relacje z ludźmi.

Ci, którzy częściej niż inni zapadają na choroby gardła i krtani, których głos jest cichy, wycofany, łamiący się, także Ci, którzy mają problemy z głosem mimo nauki prawidłowej emisji -choć tego nie wiedzą – mogą doświadczać zaburzeń w przepływie energii w tych obszarach ciała.

Przepływ energii

Można w to wierzyć lub nie. Nasze ciała to nie tylko powłoka wypełniona tym, co łatwo dostrzec Choć wiele razy dajemy temu prawo istnienia mówiąc „nie mam dziś energii”, „brakuje mi siły”, „czuję się zdołowany”, „jestem wypalony”. „jestem wyczerpany” zaprzeczamy albo pomijamy fakt, że nasze ciało wypełnia energia. Możemy też odczuć „przypływ energii”, dopływ nowych sił fizycznych i umysłowych. Czujemy wtedy, że „naładowaliśmy akumulatory”. Czasem mówimy też o „mentalnym detoksie” albo o „oczyszczeniu organizmu”. Albo o kimś, że jest „energetycznym wampirem”. Słowa te krążą wokół energii, która przepływa przez całe nasze ciało, która jest w nas i wokół nas. Wpływa na nas w wyraźny sposób i wiąże się z naszymi myślami, odczuciami, stanem fizycznym.

Czakra gardła

Są w naszym ciele ośrodki energii nazywane czakrami/ czakramami. Miejsca szczególne, zlokalizowane wzdłuż kręgosłupa. W nich splatają się drogi, którymi przepływa energia w ciele. Siedem takich ośrodków powiązanych jest z różnymi organami naszego ciała leżącymi w ich pobliżu. Jeśli w miejscach tych dochodzi do zaburzeń przepływu energii, organy te mogą niedomagać, rozwija się choroba, pojawiają się dolegliwości fizyczne oraz zaburzenia w naszym psychicznym funkcjonowaniu (w sferze emocji, woli, decyzji, itd.).

Miejsce dla nas szczególne- gardło, krtań to czakra piąta, czakra gardła (odpowiada również między innymi za uszy, nos, tarczycę, słuch ) Przyporządkowany jest jej kolor niebieski, błękitny.

Odpowiada za sferę komunikacji, twórczości, spontaniczności, kreatywności, zmianę, autoekspresję, mówienie, wyrażanie potrzeb, własnego zdania, swojej woli, uczuć. Jeśli pracuje harmonijnie potrafimy być wolni, spontaniczni, asertywni. Wyrażamy się jasno, bez problemów. Wyrażamy uczucia, pozwalamy sobie na wypowiadanie własnego zdania. Zmieniamy się.

Stres, napięcia psychiczne, napięcia fizyczne, nasze myśli, nastawienie, przekonania oraz nasze odpowiedzi na przeżyte doświadczenia – potrafią zablokować swobodny przepływ energii.

Pojawia się energetyczna blokada, która manifestuje się w postaci fizycznego niedomagania/choroby. Występują np. uporczywe chrypki, zmiany głosu, osłabienie siły głosu bez przyczyn fizycznych, a także stany zapalne gardła, krtani, choroby uszu, tarczycy, zębów, napięcia w okolicy karku i barków. Lub też zablokowany przepływ energii wyraża się w postaci psychicznego lub psychofizycznego problemu – np. jąkanie, brak pewności siebie, brak umiejętności wyrażania własnego zdania, brak asertywności, pewności siebie. Nieharmonijne działanie tej czakry prowadzi do odczuwania ścisku w gardle, zduszonego głosu, lęku przed wypowiadaniem się.
Niedomagania i zablokowania czakry gardła powodować mogą także problemy z artykulacją, z wyrażaniem własnych myśli, trudnością ubrania ich w słowa, nieumiejętnością słuchania innych, ale także nadmierną gadatliwością. Zablokowanie czakry gardła wyraża się również w postrzeganiu świata, odczuwaniu ciężaru życia, zmęczenia, braku zaradności, pewności siebie, łatwym uleganiu autorytetom, utracie autentyczności, lęku przed ludźmi.

Problemy zdrowotne które pojawiają się w obszarze czakry gardła wiążą się z brakiem wyrażania uczuć, emocji, z tłumieniem złości, upokorzeniem, rozczarowaniem, hamowaniem własnej twórczości, powstrzymywaniem agresji, płaczu. Wiążą się z tym, że nie potrafimy wyrazić i obronić swojego zdania, ciągle czekamy na naszą kolej. Z odmawianiem sobie prawa do bycia sobą, niepewnością, niezgodą na spontaniczność, lękiem przed oceną, powstrzymaniem „gorzkich” słów.

Dlaczego warto odblokować krtań?

 • bo w przypadku głosu sama technika nie załatwia sprawy. Głos może Ci odmówić posłuszeństwa, nawet jeśli na co dzień operujesz doskonałą emisją głosu. Dzieje się tak, gdy problem ma wymiar psychiczny, nie fizyczny
 • bo poprawi to Twoje zdrowie i samopoczucie
 • bo ułatwi to opanowanie nowych umiejętności wokalnych (przeciwdziałamy niekontrolowanym zaciskom krtani, które są jedną z głównych przeszkód i trudności do opanowania)
 • bo w Twoim ciele pojawi się więcej swobody i wdzięku, zmieni się Twój wizerunek
 • bo komfort Twojej pracy głosem się poprawi
 • bo zmieni się Twoje myślenie
 • bo pojawi się głos dźwięczny,
 • bo w głosie pojawi się więcej siły
 • bo Twoja pewność siebie i asertywność wzrosną
 • bo łatwiej będzie Ci artykułować dźwięki
 • bo oswobodzisz ciało z tego, co jest dla niego ciężarem
 • bo staniesz się bardziej autentycznym
 • bo będziesz bardziej kreatywny i spontanicznych
 • bo poprawią się Twoje relacje z ludźmi
 • bo Twoja komunikacja z innymi się poprawi
 • bo staniesz się bardziej elokwentny
 • bo swobodnie będziesz mówić o swoich potrzebach
 • bo z łatwością będziesz wypowiadać swoje myśli i bronić swojego zdania

Co zrobić?

Trzeba doprowadzić do odblokowania swobodnego przepływu energii. Przywrócić harmonię i stan równowagi. Nawiązać lepszy kontakt ze swoim ciałem, stać się bardziej świadomym. Sposobów jest wiele. W ćwiczeniach na odblokowanie krtani. Wypróbujcie i wybierzcie ten lub te, które najbardziej Wam pomogą. Zobacz także ćwiczenia otwierające kanał głosowy i uwalnijące głos.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia