Wiosenne pułapki – cz. 1, czyli nie taka wiosna piękna dla alergika, jak ją malują

Wodnisty katar, kaszel, kichanie, łzawiące oczy, zapchany nos, chrypka utrudniająca mówienie, zmiany w głosie, które odbierają pewność. Piękna wiosenna aura ma też niestety drugą, mniej przyjazną twarz. To okres pylenia roślin, który dla alergików bywa czasem trudnym. Jeśli chorujesz na pyłkowicę, a jednocześnie zawodowo pracujesz głosem lub często przemawiasz, występujesz – możesz doświadczyć w tym czasie wielu trudności. .

Możesz także odczuć poważniejsze skutki alergii na pyłki, gdyż wpływ na narząd głosu ma nie tylko sama choroba, ale stosowane leki. Możesz, ale nie musisz, jeśli odpowiednio zatroszczysz się w tym czasie o krtań.

Alergia i głos

Zewnętrzne objawy alergii dobrze znasz. A czy wiesz, że wskutek alergii także struny głosowe cierpią? Mogą być obrzęknięte, głos staje się szorstki, chropowaty, zachrypnięty. Śluzówka gardła i krtani bywa wysuszona, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Podrażnienie błon śluzowych przez pyłki, drapanie, chrypka zmuszać Cię mogą do częstego odchrząkiwania, które dodatkowo obciąża struny głosowe i pozbawia je niezbędnej, ochronnej warstwy śluzu.

Skutkiem silnej alergii, uporczywego kaszlu i odchrząkiwania może być utrata głosu i konieczność jego oszczędzania przez dłuższy czas.

Pewnie z doświadczenia wiesz, że towarzyszący alergii katar, potrafi zmienić barwę głosu i odebrać nam część naszych dźwięków. Wydzielina uniemożliwia prawidłowe domknięcie strun głosowych, powoduje większy wysiłek podczas fonacji (tworzenia dźwięków).

Zapchany nos lub duża ilość wydzielina utrudniają także naturalne wykorzystanie przestrzeni rezonacyjnych wzmacniających dźwięk, co kończy się forsowaniem głosu i jego szybkim męczeniem się.

Cieknący nos męczy i drażni. Nie tylko wtedy, gdy sięgasz po kolejne chusteczki. Zapchany nos i wewnętrzny katar – gdy wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła – drażni i obciąża krtań. Skutecznie uprzykrza wydobywanie dźwięków i odbiera komfort mówienia i śpiewania.

Pojawić się mogą również trudności oddechowe, ograniczenie swobody wdechu i wydechu, co powoduje, że emisja głosu staje się zadaniem trudnym i wymagającym. Głos traci siłę, dynamikę i bezpieczną poduszkę powietrzną, co może prowadzić do uszkodzenia krtani, obrzęków i zmęczenia strun głosowych.

Długotrwałe leków antyhistamionowych może powodować problemy z krtanią i głosem.

Leki antyhistaminowe pomagają znieść objawy alergii, polepszają komfort życia, stwarzają lepsze warunki do mówienia i śpiewania (gdy np. odblokowują głos, rozszerzają oskrzela), ale jednocześnie mają negatywny wpływ na krtań – wysuszają śluzówki.

Stąd chrypka, podrażnienie, dyskomfort i uczucie „papieru ściernego” w gardle. W takim środowisku trudno jest wydobywać dźwięki bez spinania się i napięć. Ciało nie działa, więc chcemy mu pomóc, czasem za bardzo. Poza tym brak ochronnej warstwy śluzu na fałdach głosowych w połączeniu z długim, intensywnym wysiłkiem głosowym, to prosta droga do urazów, obrzęków, utraty elastyczności, opuchlizny, stanów zapalnych i problemów z głosem.

Odpowiedni poziom nawilżenia śluzówek jest konieczny, by Twoje gardło było zdrowe. Wysuszona błona śluzowa regeneruje się dłużej, co powoduje dodatkowo, że organizm (w tym krtań) jest bardziej narażony na podrażnienia i infekcje.

Nie dopuść do problemów z głosem

Mówienie i śpiewanie podczas sezonu alergicznego nie należy do najłatwiejszych. Może skończyć się urazem głosu, jeśli nie stworzysz sobie odpowiednich warunków i zaniedbasz głosowe bhp.
Dlatego gdy pracujesz głosem, gdy śpiewasz, występujesz – w sezonie alergicznym musisz wyjątkowo zatroszczyć się o swój głos.

Zobacz, co możesz zrobić dla swojego głosu.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne