To nie jest normalne gdy…, czyli słuchaj swojego głosu

To nie jest normalne, gdy mówienie, śpiewanie boli, gdy głos męczy się i słabnie, kiedy wydobywamy dźwięki. Ten wspaniały instrument potrafi dzielnie znieść duży wysiłek, na jaki narażony jest każdego dnia gdy pracujemy głosem, występujemy, ćwiczymy czy intensywnie go kształcimy.

Tak nie powinno się dziać. Narząd głosu został stworzony do wydobywania dźwięków i radzi sobie z tym doskonale pod warunkiem, że nie utrudniamy mu pracy. Często jednak sami sobie szkodzimy – z niewiedzy lub wskutek zaniedbań, nieodpowiedniego stylu życia czy złych nawyków. Musimy mieć świadomość, że prawidłowo funkcjonująca krtań nie cierpi gdy emitujemy dźwięki.

Zapamiętaj, to ważne!

Jeśli mówimy i śpiewamy w sposób naturalny, zdrowy i z zachowaniem zasad higieny, to krtań nie ma prawa się buntować. Dlatego męczenie się głosu, utrata siły i niedyspozycje głosu to sposób, w jaki ciało komunikuje nam, że źle korzystamy z naszego instrumentu.

Niepokojące objawy skonsultuj z lekarzem.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia