Środki pomocne w utrzymaniu higieny narządu głosowego cz.1

ImageCzęsto nie mamy całkowitego wpływu na warunki, w jakich pracuje nasz głos. Szereg różnorodnych czynników, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować negatywnie oddziałuje na nasz aparat głosowy. W takich sytuacjach, jeżeli wyczerpał się arsenał możliwości, przydatne stają się środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie narządu głosowego. 

Trudności w pracy głosem pojawiają się najczęściej, gdy zmuszeni jesteśmy wdychać suche lub zanieczyszczone powietrze (pracując głosem, zwłaszcza mówiąc, oddychamy głównie przez usta, przez co pozbawiamy wdychane powietrze naturalnej filtracji i oczyszczenia zachodzącego w nosie). Nieoczyszczone powietrze, które wdychamy podrażnia błony śluzowe, wysusza je i może poważnie utrudniać czynność głosową. Podobnie brak drożności nosa wywoływany przez alergeny czy czynniki chorobowe.

Uczucie dyskomfortu, które pojawia się pod wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych, mogą w pewnym stopniu osłabić środki oczyszczające i nawilżające błony śluzowe narządu głosowego. Nie traktuj ich jednak jako złotego środka na wszelkie problemy. Stanowią one jedynie małą część higieny narządu głosowego, która powinna być integralnym elementem pracy głosem.

ŚRODKI POMOCNE W UTRZYMANIU HIGIENY NARZĄDU GŁOSOWEGO:

(na podstawie informacji producentów

STERIMAR

Fizjologiczny roztwór wody morskiej, zawierający wodę morską wzbogaconą składnikami mineralnymi o działaniu przeciwzapalnym (Cu), przeciwalergicznym (Mn) i antyseptycznym (Ag). Zapobiega i zwalcza zaburzenia w oddychaniu. Przywraca drożność i komfort oddychania poprzez przywrócenie naturalnej wilgotności śluzówek nosa i ich prawidłowych, fizjologicznych funkcji. Uwalnia nos od wydzielin. Wpływa na zmniejszenie objawów alergicznego nieżytu nosa. Powoduje nawilżenie i delikatne spłukanie śluzówek nosa z zanieczyszczeń i alergenów.

Wskazania:

 • nawilżanie śluzówek nosa w suchym otoczeniu,
 • codzienna higiena nosa niemowląt, dzieci i dorosłych.

Dostępny również w dwóch różnych wersjach:

Sterimar Mn- wzbogacony manganem. Ze względu na funkcje manganu, wspomaga naturalne mechanizmy ochronne śluzówki nosa. Ponadto STERIMAR Mn ułatwia oczyszczanie jam nosa z drobnoustrojów i alergenów.

Sterimar Cu – wzbogacony miedzią. Ze względu na funkcje miedzi, wspomaga mechanizmy ochronne śluzówki przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.

 

MARIMER

Oczyszczona woda morska z mikroelementami do codziennej higieny nosa u niemowląt, dzieci i dorosłych. Pomaga chronić błonę śluzową wyścielającą jamy nosowe przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – alergenami, suchym powietrzem, czy zanieczyszczeniami atmosferycznymi.

RINGOSOL

Fizjologiczny roztwór soli (Płyn RINGERA). Przeznaczony do higieny, nawilżania i oczyszczania śluzówek nosa.

Eliminuje uczucie zatkanego nosa, wypłukuje alergeny z błony śluzowej wskazany jest w profilaktyce i leczeniu katarów nosa, przywraca wysuszonej błonie śluzowej jej naturalną wilgotność, uwalnia nos od wydzielin i zanieczyszczeń, przywraca swobodę oddychania.

TONIMER

Tonimer- Płyn nawilżający do gardła w sprayu
Płyn na bazie czerwonych alg i polisacharydów pochodzenia naturalnego przeznaczony do nawilżania błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Działa łagodząco i odświeżająco. Wspomaga odnowę nabłonka błon śluzowych. Likwiduje uczucie suchości.

Wskazania:

 • w przypadku odczuwania suchości w jamie ustnej i gardle spowodowanej: zapaleniem gardła lub krtani, naturalnym starzeniem się błon śluzowych, długotrwałym stosowaniem leków na gardło, zanieczyszczeniem powietrza, paleniem papierosów, centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją.

Tonimer – Żel nawilżająco-łagodzący do nosa

Żel do nosa o długotrwałym działaniu nawilżającym i łagodzącym. Przywraca wysuszonym śluzówkom ich prawidłowe, fizjologiczne funkcje. Likwiduje uczucie suchości i pieczenia. Zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Pozwala ograniczyć stosowanie preparatów do nosa obkurczających naczynia krwionośne.

Wskazania:

 • w przypadku występowania obrzęku błony śluzowej oraz uczucia suchości i pieczenia w nosie wywołanych: infekcyjnym lub alergicznym nieżytem nosa; stosowaniem leków uszkadzających nabłonek błony śluzowej nosa; centralnym ogrzewaniem; klimatyzacją; bardzo wysoką lub niską temperaturą otoczenia; dymem papierosowym.

DISNEMAR, aerozol dla dorosłych

Wysoce oczyszczony fizjologiczny roztwór wody morskiej z mikroelementami. Oczyszcza i udrażnia jamę nosową, nawilża błonę śluzową jamy nosowej, wypłukuje zanieczyszczenia i alergeny, wspomaga regenerację błony śluzowej jamy nosowej.            

Wskazania:

 • suchość błony śluzowej jamy nosowej wywołana: klimatyzacją (samolot, biuro, samochód)
 • niedrożność nosa spowodowana stanami kataralnymi i alergicznymi – przeziębienie, nieżyt nosa, zapalenie zatok
 • skrzywienie przegrody nosowej
 • chroniczne stany kataralne i alergiczne
 • pozostałe okoliczności zewnętrzne i patologiczne powodujące niedrożność nosa
 • codzienna higiena nosa u dzieci i niemowląt oraz dorosłych.

Olynth Ocean Spray

Jałowy, izotoniczny roztwór o zapachu rumiankowym. Zapewnia długotrwałe nawilżenie śluzówki nosa. Ułatwia również oczyszczanie śluzówki, dzięki czemu oddychanie przez nos staje się łatwiejsze. Wspomaga leczenie przeziębień.

Wskazania:

 • niekorzystne czynniki środowiskowe: suche powietrze w domu, dym, kurz, wiatr i zimne powietrze
 • przeziębienie

Ze względu na zawartość rumianku nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na rośliny z rodziny Asteraceae (Composite), do której należą między innymi: rumianek, arnika, nagietek, krwawnik pospolity. Uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu wykluczającego stosowanie.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia