RAR – dla zdrowego i silnego głosu

W chwili, w której uświadamiamy sobie, że mamy tylko jeden głos na całe życie zaczynamy go traktować z szacunkiem i troską. Bo nie możemy go wymienić na inny, nie możemy kupić nowego, gdy ten, który mamy odmawia współpracy. Ten czujący, potrzebujący czułości, delikatności i zrozumienia jego potrzeb instrument, choć jest narzędziem pracy, nie jest maszyną. Nie może zagwarantować nam takiego samego brzmienia codziennie, nawet gdy opanujemy prawidłową technikę.

RAR to łatwy do zapamiętania skrót, który przypomni Ci, jak dogadać się ze swoim głosem.

To 3 elementy, które następują po sobie, o które warto zadbać, by uniknąć przeciążeń, kontuzji i wzmocnić swój głos oraz pomóc mu się zregenerować po intensywnym wysiłku głosowym.

O rozgrzewce pisałam już wielokrotnie. Możesz zajrzeć na przykład tu:

CUD-owna rozgrzewka głosu

Uczyń z rozgrzewki głosu przyjemność. To Twój dobry czas.

Przygotuj swój głos mentalnie

Wiedząc to, co wiemy o głosie, pracy mięśni, funkcjonowaniu ciała, powiązaniach między głosem, ciałem i umysłem nie możemy lekceważyć tego pierwszego kroku. Poza przygotowaniem ciała zadbaj o komfort psychiczny, o dobre samopoczucie, a Twój głos zabrzmi inaczej. Nie musisz zmuszać się do mówienia/śpiewania, gdy masz gorszy dzień. Zawsze możesz się zmobilizować i stworzyć w sobie gotowość do komunikowania się, przekazywania treści i emocji za pomocą głosu.

Krótko mówiąc nastrój swój instrument i zadbaj o swój nastrój.


Gdy pracujesz (nad) głosem staraj się o jak najlepsze warunki dla funkcjonowania krtani. Nie tylko te zewnętrzne, ale i te wewnętrzne. Reaguj na pojawiające się napięcia w ciele, nie dopuszczaj do ich kumulacji. Pamiętaj, by posługiwać się głosem najlepiej jak jesteś w stanie danego dnia. Nie zawsze jesteś w super formie i to jest normalne. Tylko maszyna codziennie działa według tego samego programu.


Kończąc pracę przechodzisz do stanu odpoczynku. Na tyle na ile to jest możliwe (a jest możliwe o wiele bardziej niż nam się wydaje), zadbaj też o ten krok. Praca głosem bywa męcząca fizycznie i psychicznie. Nawet jeśli pracujesz dobrze technicznie, to angażuje się w nią ciało, Twój umysł, pojawiają się emocje, różne doświadczenia, a to również może obciążać całego/całą Ciebie. Potrzebujesz chwili, by to wszystko mogło ujść, a nie gromadzić się w ciele. Możesz wykorzystać dwa-trzy ćwiczenia rozluźniające, które wykonujesz podczas rozgrzewki, możesz dodać inne elementy relaksu, ruchu lub odprężenia, by przywrócić równowagę i nie zaczynać kolejnego dnia na energetycznym minusie. Kilka podpowiedzi pojawiało się w tym artykule. Kwadrans milczenia pomoże w regeneracji tkanek krtani, a za pół godziny ciszy i dobry odpoczynek w nocy Twój aparat głosowy odwdzięczy się dużo lepszą formą, zdrowiem i silniejszym brzmieniem.

Sprawdź to na własnym głosie. 😊

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne