RAR to łatwy do zapamiętania skrót, który przypomni Ci, jak dogadać się ze swoim głosem.
To 3 elementy, które następują po sobie, o które warto zadbać, by uniknąć przeciążeń, kontuzji i wzmocnić swój głos oraz pomóc mu się zregenerować po intensywnym wysiłku głosowym.
O rozgrzewce pisałam już wielokrotnie. Możesz zajrzeć na przykład tu:
Uczyń z rozgrzewki głosu przyjemność. To Twój dobry czas.
Wiedząc to, co wiemy o głosie, pracy mięśni, funkcjonowaniu ciała, powiązaniach między głosem, ciałem i umysłem nie możemy lekceważyć tego pierwszego kroku. Poza przygotowaniem ciała zadbaj o komfort psychiczny, o dobre samopoczucie, a Twój głos zabrzmi inaczej. Nie musisz zmuszać się do mówienia/śpiewania, gdy masz gorszy dzień. Zawsze możesz się zmobilizować i stworzyć w sobie gotowość do komunikowania się, przekazywania treści i emocji za pomocą głosu.
Krótko mówiąc nastrój swój instrument i zadbaj o swój nastrój.
Gdy pracujesz (nad) głosem staraj się o jak najlepsze warunki dla funkcjonowania krtani. Nie tylko te zewnętrzne, ale i te wewnętrzne. Reaguj na pojawiające się napięcia w ciele, nie dopuszczaj do ich kumulacji. Pamiętaj, by posługiwać się głosem najlepiej jak jesteś w stanie danego dnia. Nie zawsze jesteś w super formie i to jest normalne. Tylko maszyna codziennie działa według tego samego programu.
Kończąc pracę przechodzisz do stanu odpoczynku. Na tyle na ile to jest możliwe (a jest możliwe o wiele bardziej niż nam się wydaje), zadbaj też o ten krok. Praca głosem bywa męcząca fizycznie i psychicznie. Nawet jeśli pracujesz dobrze technicznie, to angażuje się w nią ciało, Twój umysł, pojawiają się emocje, różne doświadczenia, a to również może obciążać całego/całą Ciebie. Potrzebujesz chwili, by to wszystko mogło ujść, a nie gromadzić się w ciele. Możesz wykorzystać dwa-trzy ćwiczenia rozluźniające, które wykonujesz podczas rozgrzewki, możesz dodać inne elementy relaksu, ruchu lub odprężenia, by przywrócić równowagę i nie zaczynać kolejnego dnia na energetycznym minusie. Kilka podpowiedzi pojawiało się w tym artykule. Kwadrans milczenia pomoże w regeneracji tkanek krtani, a za pół godziny ciszy i dobry odpoczynek w nocy Twój aparat głosowy odwdzięczy się dużo lepszą formą, zdrowiem i silniejszym brzmieniem.
Sprawdź to na własnym głosie. 😊