Porost islandzki – wsparcie z lasu i gór dla Twojego głosu

Natura od zawsze nas wspiera, jeśli tylko rozsądnie potrafimy wykorzystać to, co nam daje. W przypadku wielu problemów zdrowotnych nie zawsze musimy sięgać po silne leki na receptę, ale zacząć możemy od łagodnego wzmocnienia wewnętrznych sił naszego organizmu.

Medycyna ludowa od lat wykorzystuje porosty jako środek leczniczy. Bohaterem tego artykułu jest porost islandzki (Cetraria islandica) – gatunek przebadany i znajdujący zastosowanie w medycynie naturalnej i konwencjonalnej.

Cetraria islandica występuje na półkuli północnej. Znany jest głównie w Skandynawii i w Rosji, ale rośnie także w Polsce w lasach sosnowych, na skałach górskich. W okresie głodu stosowano go nawet do pieczenia chleba (mielono na mąkę) oraz do przygotowania słodyczy, czy gęstego syropu zbliżonego do melasy. Główne jego zastosowanie to leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych i zaburzeń trawiennych oraz jako środek przywracający siły rekonwalescentom.

W medycynie wykorzystuje się jego szerokie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie. Ma również właściwości antynowotworowe. Porost islandzki wzmacnia, działa przeciwwymiotnie, przeciwgruźliczo, wykrztuśnie, uspokaja, wpływa na pracę układu pokarmowego, wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Znalazł zastosowanie także w kosmetyce – oczyszcza, odtruwa, nawilża, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, hamuje wydzielanie łoju i potu. Wspomaga leczenie ran.

Dla nas – przyglądając się jego wpływowi na gardło i krtań – istotne jest silne działanie powlekające, osłaniające i wykorzystanie jego właściwości w leczeniu chorób dróg oddechowych. Ta niepozorna roślina zawiera duże ilości cennych substancji, w tym duże ilości wielocukrów i śluzów.

Co potrafi?

  • nawilża błony śluzowe
  • tworzy osłaniającą warstwę na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, która zapobiega wysychaniu i dalszemu podrażnieniu
  • uśmierza stan zapalny gardła i krtani (wspomaga leczenie podrażnionych błon śluzowych podczas infekcji)
  • łagodzi podrażnienia receptorów kaszlowych, redukuje suchy kaszel (wywołany podrażnieniem błony śluzowej przez niekorzystne warunki zewnętrzne np. klimatyzacja, suche gorące powietrze, pył, kurz)
  • pobudza wydzielanie śliny, co sprzyja regeneracji błon śluzowych
  • działa wykrztuśnie
  • łagodzi chrypkę
  • neutralizuje skutki alergii
  • znosi suchość błony śluzowej jamy ustnej
  • wspomaga narząd głosowy w regeneracji, gdy dużo pracujemy głosem (mówimy, śpiewamy; zwłaszcza w niekorzystnych warunkach zewnętrznych) lub gdy go przeforsujemy, czy podróżujemy w klimatyzowanych środkach komunikacji
  • łagodzi uczucie podrażnienia strun głosowych
  • poprawia komfort używania głosu
  • profilaktycznie zapobiega wystąpieniu problemów głosowych u osób intensywnie pracujących głosem

Różański H., Medycyna dawna i współczesna/ nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia
Staiger C., Hartleb H., Wegener T., „Relief of cold symptoms and voice impairments”
Studzińska-Sroka E., Bylka W. Porost islandzki – związki czynne, aktywność biologiczna

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne