Obrzęk Reinkego

To opuchlizna występująca w przestrzeni Reinkego - szczelinowatej przestrzeni podnabłonkowej (zawartej pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe), która nie posiada gruczołów i naczyń limfatycznych.

Obrzęk występuje głównie obustronnie, niesymetrycznie na fałdach głosowych; przeważnie na ich górnej powierzchni, w przedniej części.

Obrzęk Reinkego (oedema Reinke)

To opuchlizna występująca w przestrzeni Reinkego – szczelinowatej przestrzeni podnabłonkowej (zawartej pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe), która nie posiada gruczołów i naczyń limfatycznych.

Obrzęk występuje głównie obustronnie, niesymetrycznie na fałdach głosowych; przeważnie na ich górnej powierzchni, w przedniej części.

Występuje głównie u kobiet palących papierosy.

Przyczyny:

– główną rolę przypisuje się drażnieniu śluzówki krtani przez taki czynniki jak palenie tytoniu, przemysłowe toksyny wziewne , nadmierny wysiłek głosowy.

Objawy:

  • chrypka,
  • duszność – w przypadku dużych obrzęków.

Leczenie:

Obrzęk usuwa się mikrochirurgicznie.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia