Poprzez krtań przepływa energia, która jest oznaką życia, witalności i odczuwania – powietrze, którym oddychamy oraz energia wydobywanych przez nas dźwięków. Krtań jest pierwszym miejscem w naszym ciele, w którym dźwięk zostaje wzmocniony, wibruje, rezonuje.
Jest to miejsce w naszym ciele szczególne, bo bardzo wrażliwe na to, co dzieje się w sferze fizycznej i psychicznej. Szybko odczuwa negatywny wpływ fizycznych napięć w ciele i błyskawicznie poddaje się stanom emocjonalnym, myślom i uczuciom.
Jest to również miejsce szczególne z tego powodu, że pozwala nam komunikować się ze światem, wyrażać siebie, swoje emocje; pozwala mówić o tym, czego potrzebujemy i co jest dla nas dobre lub złe. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, pozwala nam w pełni być w świecie i czuć się w nim pewnie oraz brać odpowiedzialność za siebie i własne życie.
W krtani i dzięki niej, rozbrzmiewa z całą mocą szczery śmiech, będący wynikiem odczuwanej radości. Częściej jednak cierpi ona wskutek trzymania na wodzy własnych emocji, ukrywania prawdziwych uczuć i kontrolowania siebie. W niej bardzo często gromadzi się strach przed mówieniem, lęk przed ludźmi oraz codzienny stres.
W niej więzną niewypowiedziane z różnych powodów słowa i zatrzymany dużym wysiłkiem płacz czy zduszony krzyk rozpaczy. Skutkiem tego są problemy w sytuacjach społecznych, w relacjach z ludźmi i pojmowanie świata jako nieprzyjaznego miejsca. Spięta krtań pociąga za sobą brak własnego zdania i łatwiejsze poddawanie się wpływom innym. Napięcie w krtani powoduje problemy ze swobodnym mówieniem, skutkuje cichym i słabym głosem, niewyraźną artykulacją i kłopoty z wysłowieniem się.
Zablokowania na poziomie krtani prowadzą do chrypki, problemów ze swobodnym i głębokim oddechem, wpływają na stan strun i mięśni głosowych. Napięcia w okolicy krtani wpływają na jej funkcjonowanie oraz na narządy, które leżą w jej sąsiedztwie lub są z nią połączone (np. na tarczycę, tchawicę, oskrzela, narząd słuchu).
Problemy zdrowotne i trudności z głosem oraz swobodnym, głębokim oddechem, są związane z tym, że nie pozwalamy krtani spełniać jej funkcji. Nie tylko tych podstawowych jak oddychanie, ale zadań związanych z dźwiękiem i wyrażaniem. Krtań bardzo łatwo poddaje się porywom emocji i stresom; bardzo łatwo odbija się na niej negatywnie wszystko to, co wiąże się z tym, co odczuwamy, a czego nie wyrażamy.
Blokady w krtani są skutkiem niepozwalania sobie lub niepozwalania nam jako dzieciom na spontaniczność i wyrażanie wszystkich uczuć – i tych pozytywnych i tych, których publiczne wyrażanie nie jest akceptowane. Aby mogła funkcjonować prawidłowo i była wolna od napięć i blokad, trzeba sobie na to pozwolić, i często, nauczyć się tego na nowo. Nie można jednak całkowicie poddać się emocjom i zgodzić się na to, by przejęły nad nami panowanie.
Krtań to narząd, który ma ogromne znaczenie dla naszej egzystencji. Jeśli pielęgnujemy w sobie to wszystko, co powinno zostać „wyrzucone” na zewnątrz, jeśli udajemy, że problem nie istnieje, tracimy mnóstwo energii i nie pozwalamy sobie na doskonałe brzmienie. Kiedy krtań jest wolna od psychicznych i fizycznych napięć, głos jest silny, żywy, pełen energii i prawdy. Mówienie i wyrażanie własnego zdania nie sprawiają problemów. Nie ma potrzeby oszukiwania, nie ma przyzwolenia na kłamstwo, nie ma miejsca na fałsz. Kluczem do dobrego jakościowo głosu i głosu, który zachwyca, jest ładunek emocji, które w sobie niesie oraz prawda i autentyzm, a więc i umiejętność wyrażania emocji.