Dodaj sobie energii oddechem

Gdy przychodzą chwile lub dni, w których poziom naszej energii znacznie spada szukamy jej w różnych miejscach, najczęściej poza sobą – w jedzeniu (najlepiej słodkim, tłustym), w „energetyzujących” napojach, w pobudzających używkach czy innych ludziach. Rzadko kiedy myślimy o tym, że źródło energii, narzędzie jej przywracania, kontrolowania jest w nas. To nasz oddech. Sposób, w jaki pobieramy i oddajemy. Powietrze, życiową energię.

Ciało bowiem nieustannie się porusza, a oddech jest jego siłą napędową”

V. Burch

 

Kiedy zaczyna jej brakować, maleją: koncentracja, wydajność i kreatywność. Pogarsza się nastrój, spada także odporność. Pojawia się rozdrażnienie, niepokój. Tracimy entuzjazm, stajemy się bardziej podatni na stres. Nie łączymy tego ze spadkiem energii, ale zmienia się również brzmienie naszego głosu. Najczęściej zaczyna brakować solidnego oparcia dźwięków na wydychanym powietrzu, kanał głosowy przymyka się, krtań zaciska, przez co głos pozbawiony jest siły, nośności, staje się matowy, monotonny. Nagle pojawia się ból czy wysiłek podczas wydobywania dźwięków.

Najprostszym narzędziem, którego możemy użyć, zawsze i wszędzie, i nie tylko, by poprawić jakość głosu – jest nasz oddech. Wdech i wydech.

Oddech jest źródłem energii. Często go wstrzymujemy, oddychamy płytko, szybko, chaotycznie. Trudno przy takim niespokojnym oddechu o zasilenie naszej wewnętrznej elektrowni. Oddech wymaga czasu, chwili dłuższej, spokojniejszej.
Dlatego w chwili zmęczenia, stresu czy napięcia sięgnij po swój oddech. Skup na nim swoją uwagę. Obserwuj, pozwól, by dział się w swoim rytmie. Może być Ci trudno od razu oddychać głębiej, wolniej. Przyjmij to. Pozwól, by ciało przejęło główną rolę. Myśli będą krążyć w Twojej głowie, pozwól im być, przyjmij i puść je dalej. Nie walcz z nimi. Oddychaj.

Nawet krótka sesja ćwiczeń oddechowych przynosi ukojenie, pobudza, przywraca chęci i i siły. Sprawdź to i zobacz, jak bardzo jakość oddychania, także tego, kiedy nie wydobywamy dźwięków, ogromnie wpływa na formę krtani i to, jak brzmisz.

 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia