Zmień swój głos – zmień swoje życie

Głos to człowiek. Nie da rozdzielić się tych dwóch elementów. Ta zależność sprawia, że wszystko to, co dotyka nas jako człowieka, przełoży się na nasz głos – jego brzmienie czy kondycję. Ta zależność działa również w drugą stronę – praca nad głosem zmienia człowieka.

Niezależnie od tego, czy rozwijamy nasz wokalny lub aktorski talent czy korygujemy wadę wymowy, musimy zaangażować w tę pracę całych siebie – ciało, umysł, nasze emocje. Musimy też pokonać nasze obawy i wątpliwości – czy warto, czy się uda. Uwierz mi – warto i uda się na pewno, jeśli tylko bardzo tego chcesz i jesteś gotowy poświęcić swój czas i energię na rozwój.

Nasz głos jest niesamowitym „wynalazkiem” choć często używamy go nie zastanawiając się nad tym, jaką ma siłę i jak bardzo wyraża nas samych. Rzadko kiedy myślimy o tym, jak bardzo za jego pomocą możemy wpływać na swoje życie i na innych ludzi.

Czasem wydaje się nam trudny do oswojenia. Gdy jednak świadomie połączymy go z całą naszą osobą, pozwolimy przemówić sobie prawdziwym głosem, możemy zmienić swoje życie – być bardziej sobą i stać się bardziej pewnym siebie. Dajemy sobie prawo do tego, by żyć radośnie i zgodnie z tym, czego naprawdę pragniemy.

Eliminując złe nawyki głosowe i rozwijając skalę głosu zyskujemy o wiele więcej niż tylko nowe techniczne umiejętności. Dzięki ćwiczeniom poznajemy lepiej siebie i swoje słabości. Stajemy wobec naszych ograniczeń, lęków i zahamowań. Niejednokrotnie musimy zmierzyć się z głęboko tkwiącymi w nas przekonaniami na temat głosu i samego siebie – a to zmusza nas do rozwoju, do podejmowania zmian w życiu. Często wskutek tego zmienia się nie tylko nasza postawa myślowa, ale i ta fizyczna. Zaczynamy wyglądać inaczej, bo twarz rozluźnia się, jest bardziej promienna. Nasze ciało rozluźnia się, powraca swoboda i wdzięk. Jest to skutek nie tylko tego, że zaczynamy głębiej oddychać i poprawia się krążenie krwi. W naszym postrzeganiu siebie i samoocenie zachodzi wiele przemian. Zaczynamy koncentrować się na tym ile już potrafimy i ile może się zmienić, a nie na tym, że coś nam nie wychodzi. Zmienia się nasze nastawienie i zmieniają się relacje z ludźmi. Wiele osób gdy zaczyna dostrzegać i doceniać pierwsze efekty swojej pracy nad głosem odblokowuje się psychicznie (krtań rozluźnia się, oddech zmienia) i zaczyna czuć się lepiej fizycznie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zapadają na choroby gardła, krtani i strun głosowych.

Krtań położona jest w szczególnym miejscu – stanowi pomost między dolną a górną częścią ciała. Między głową – siedliskiem myśli, a tułowiem, w którym znajdują się serce, płuca, splot słoneczny (siedlisko naszych emocji). Praca nad głosem zmusza nas do tego, by żyć, by być bardziej w ciele niż w głowie. Nawiązujemy lepszy kontakt z ciałem, przez co żyjemy bardziej świadomie i więcej odczuwamy. Jeśli ciągle tkwimy w głowie, dajemy naszemu umysłowi prawo do dominowania nad wszystkim, co dzieje się w naszym życiu – nigdy nie zabrzmimy prawdziwie i nie odkryjemy tego, jak głos może nas w pełni wyrazić. Kontrola głowy zabija emocje, które pomagają nam wydobyć prawdziwe i poruszające innych dźwięki. Im bardziej jesteśmy w ciele, tym łatwiej radzimy sobie ze stresem, napięciami, chorobami i relacjami z innymi ludźmi. Zaczynamy przyciągać uwagę innych ludzi, budzi się nasza charyzma i magnetyzm.

Ćwiczenia, ich regularne wykonywanie uczą dyscypliny. Jeśli mamy cel, motywację i postępujemy zgodnie z tym, co sobie założyliśmy, nabieramy przekonania, że wszystko można osiągnąć. Wymaga to od nas konsekwencji, ale warto, bo przekonujemy się o ogromnej sile woli, jaka w nas jest.

Praca nad rozwijaniem swoich głosowych możliwości wymaga również pozbycia się tego, co zostało nam narzucone przez otoczenie, środowisko, kulturę. Oznacza zrzucenie maski przybranej, by zostać zaakceptowanym przez innych, głosów, które wiążą się z wykonywanymi przez nas rolami społecznymi i zawodowymi; oznacza powrót do korzeni, do głosu, który po raz pierwszy ujawnił się wraz z pierwszym krzykiem po przyjściu na świat. Odkrywając swój najlepszy, prawdziwy głos stajemy się innymi ludźmi. Autentyczny, wyrażający nas w pełni głos pomaga stać się najlepszym człowiekiem jakim możemy być. Zmienia się także nasz wizerunek w oczach innych. Pozwól, by ludzie słyszeli Ciebie, a nie głos, który „robisz”.

 

 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia