Usiądź obok i posłuchaj siebie

Zbyt często stawiamy sobie poprzeczkę za wysoko lub mocno krytycznie patrzymy na siebie i swój głos. Trudniej nam docenić to, co mamy i rozwijać to, nad czym pracować możemy. Weź swój głos pod lupę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że znasz go doskonale. Być może odkryje przed Tobą nowe obszary. Nie jesteś tym, kim byłeś wczoraj. Twój głos zmienia się wraz z Tobą, dlatego od czasu do czasu przyjrzyj mu się uważniej.

Dominique Loreau w książce „Sztuka prostoty” proponuje krótkie ćwiczenie, które pomaga kontrolować swój umysł i nabrać dystansu do siebie : „Wyobraź sobie, że masz magiczną moc opuszczania swojego ciała i siadania obok osoby, którą jesteś. Spójrz na siebie. Jaka jest ta osoba? Do kogo jest podobna? Czy ją lubisz? Czy mogłabyś jej jakoś pomóc, coś doradzić?” Przypatrz się sobie, zaobserwuj pojawiające się myśli, odczucia. Jak ciało reaguje na ten obraz? 

Pójdźmy dalej i stań się w tym wyobrażeniu słuchaczem. Posłuchaj swojego głosu, tego, jak brzmisz. Wsłuchaj się w dźwięki wychodzące z Twojego ciała. Bądź obserwatorem- słuchaczem. Możesz oczami wyobraźni przenieść się na scenę lub w sytuację, gdy Twój głos ma dla Ciebie znaczenie. Jak brzmisz? Jak wygląda Twoje ciało? Co wyraża Twoja postawa? Co mówi Twój głos? Czy jest zgodny z Tobą? Czy przekazuje Twoje myśli? Czy dla słuchacza jest przyjemny, prawdziwy? Co można w nim poprawić? A co w nim jest świetne? Co Ci się najbardziej podoba? Co zmieniło się w Twoim głosie?

Czego dowiadujesz się o sobie i swoim głosi dzięki takiej swobodnej obserwacji?

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia