Pierwsze skojarzenie z tą chorobą – „ coś z krwią”, „niska hemoglobina”, „czegoś tam brakuje, nic strasznego”. Owszem, jeśli wyniki krwi wskażą, że niektóre parametry odbiegają nieco od normy i można je łatwo poprawić dietą czy czasowym przyjmowaniem leków – nic złego się nie dzieje.Sprawa komplikuje się, gdy problem ma trudne do wyleczenia podłoże, choroba trwa długo, przyjmowane leki nie przynoszą spodziewanej poprawy lub choroba nawraca.
Anemia w skrócie
To choroba, w której obserwuje się obniżony poziom hemoglobiny oraz niski hematokryt.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów anemii. Ta „najprostsza’ postać, najczęściej spotykana, spowodowana jest z niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Przyczyną są najczęściej błędy żywieniowe (nieodpowiednia dieta, jedzenie „śmieciowe”, diety odchudzające, brak odpowiedniej ilości składników odżywczych w diecie, dieta bezmięsna), ale problem stanowić też mogą choroby układu pokarmowego np. żołądka, jelit (stany zapalne, polipy, hemoroidy, celiakia), także stany pooperacyjne, które przyczyniają się do osłabienia przyswajania żelaza. Niektóre przyjmowane leki oraz duże ilości kawy, herbaty, wina także obniżają proces wchłaniania żelaza. U podłoża mogą leżeć również inne choroby organizmu np. niedoczynność tarczycy, zakażenia, choroby nerek, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku kobiet anemii mogą sprzyjać obfite krwawienia miesięczne.
Co się dzieje, gdy pojawia się anemia?
Ponieważ hemoglobina jest odpowiedzialna za transport tlenu do komórek ciała, gdy obniża się jej poziom pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów.
Jest ich wiele, w zależności od stopnia nasilenia choroby, jej przyczyn, i osobniczych różni. Co możemy zaobserwować?
-zmęczenie, osłabienie, słabsza wydolność organizmu
-bladość skóry, śluzówek, dziąseł, języka, warg, dolnych powiek w oku
-przyśpieszenie rytmu serca
-duszności
-zawroty głowy
-bezsenność, kłopoty z zasypianiem
-ból głowy
-rozdrażnienie, nerwowość, łatwe irytowanie się
-problemy z koncentracją
-nudności
-potrzeba drzemki i odpoczynku
-siniaki i krwawienia z nosa
-zajady
-wypadanie włosów,łamliwość paznokci
-sucha, szorstka skóra
-dziwne zachcianki żywieniowe
-apatia
-znaczne obniżenie nastroju, stany depresyjne
-brak siły i woli działania
Jakie badania wykonać?
Podstawowe badanie to badanie morfologii krwi oraz badanie poziomu ferrytyny (białka gromadzącego żelazo, wynik informuje, jaki zapas żelaza posiada nasz organizm). Wyniki należy skonsultować z lekarzem. Jeśli to konieczne lekarz zleci dodatkowe badania niezbędne do tego, by odnaleźć podłoże choroby.
Ponieważ poza wymienionymi podstawowymi rozpoznaniami i przyczynami, u jej podłoża mogą leżeć też inne, poważne schorzenia wymagające opieki lekarskiej i specjalistycznego leczenia – zawsze skonsultuj sie z lekarzem.
Jak anemia może wpływać na narząd głosowy i pracę głosem?
Musimy mieć świadomość, że choroba nie pozostanie bez wpływu na nasze gardła i krtanie..
Gdy poziom żelaza coraz bardziej odbiega od normy z ciała uchodzi energia. Jesteśmy osłabieni, pogarsza się wydajność, siła fizyczna, spada kondycja, wejście po schodach staje się wyzwaniem, czasem nawet wstanie z łóżka może być problemem.
Ponieważ w schorzeniu tym dochodzi do obniżenia zaopatrzenia tkanek ciała w tlen, pojawić mogą się problemy dotyczące całego aparatu głosowego (nie tylko krtani, ale i płuc, mięśni zaangażowanych w tworzenie dźwięku i artykulację). Ukrwienie gardła, krtani, płuc, zatok jest znacznie słabsze, co osłabia ich prawidłowe funkcjonowanie.
Skutkiem tego mogą być obserwowane zmiany, takie jak:
- osłabiony, cichy, pozbawiony życia, energii głos
- wycofany, czasem szeptany głos
- zanikanie głosu, załamywanie się głosu
- problemy wokalne
- utrata możliwości głosowych, trudności dźwiękowe
- matowy i zachrypnięty głos
- trudności w podpieraniu dźwięków (osłabiona siła mięśniowa, gorsza wydolność orgnizmu)
- problemy oddechowe, duszność przy wysiłku, płytszy oddech
- siłowe wydobywanie dźwięków
- męczenie się głosu
- zaciski krtani
- niewyraźna artykulacja
- problemy z wysławianiem się
- brak chęci mówienia, śpiewania
- infekcje, stany zapalne zatok, nosa, gardła, krtani utrudniające lub uniemożliwiające mówienie/ śpiewanie
Trzeba pamiętać o tym, że zawodowe mówienie i śpiewanie to wysiłek fizyczny, wymagający sprawnego ciała – w anemii ciało pozbawione jest siły napędowej. Organizm skupia się na tym, by przetrwać w trudnych warunkach, a to odbija się na wydobywanych dźwiękach i stanie całego aparatu głosowego.
Co można zrobić?
- Zacząć leczenie i wprowadzić zmiany w diecie (wg zaleceń lekarza, dietetyka, zwłaszcza, gdy przyjmujemy inne leki, występują inne choroby).
- Dać czas organizmowi na regenerację, wyjechać na urlop, odpocząć na zwolnieniu lekarskim.
- Przywrócić sobie radość, praktykować wdzięczność za to, co mamy, cieszyć się codziennością. Docenić siebie, zauważyć swoje mocne strony.