Wzmocnij mięśnie szyi, by odciążyć krtań

Ile razy w naszym życiu pojawia się ból głowy wynikający z przeciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa? Często tego nie wiemy, bo nie wiążemy pojawiających się dolegliwości z napięciami w tej okolicy. Podobnie nie mamy świadomości, jak wiele niedyspozycji krtani, problemów z czystym wydobywaniem dźwięków, dolegliwości bólowych ze strony gardła czy szybkie męczenie się krtani jest skutkiem obciążeń okolicy szyi, karku i ramion.

Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, czas, jaki spędzamy wpatrując się w ekran telefonu czy tabletu pozostawia swój ślad w naszym ciele. Pochylanie głowy ważącej ok. 4-5 kilogramów, wyciąganie jej do przodu stanowią dla szyi ogromne obciążenie. Jak podaje Harriet Griffey, gdy „głowa wysuwa się do przodu o zaledwie 15 stopni, jej ciężar wzrasta do 12kg, o 30 stopni – do 18 kg, o 45 stopni – do 22 kg; a o 60 stopni – do 27 kg obciążających szyję”

Gdy nie korygujemy postawy, staje się ona naszym nawykiem i wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz pracę głosem. Prędzej czy później doświadczamy usztywnienia mięśni, zablokowania i bólu w okolicy szyi. Ból może dodatkowo pojawić się w okolicy barków i górnej części kręgosłupa. Ciało w ten sposób próbuje pomóc nadmiernie obciążonej szyi. Ból informuje nas o tym, że coś z naszym ciałem robimy źle. Możemy też usłyszeć to w naszym glosie i poczuć w bolącej krtani, szybko męczącym się głosie, który nie brzmi atrakcyjnie dla słuchaczy.

„Chociaż czasami przyczyna wady postawy i nieprawidłowa mechanika ciała jest strukturalna, większość z nas nawykowo niewłaściwie ustawia swoje ciało. Nawyki posturalne, jak wszystkie inne nawyki, wydają się tak bardzo wpisane w naszą naturę, że ich zmiana wydaje się prawie niemożliwa, trudna lub niepotrzebna. Fakt, że najczęściej idziemy do lekarza z powodu bólu, a duża część dolegliwości bólowych związana jest z mięśniami i stawami, pokazuje, jak ważne jest prawidłowe ustawianie ciała Mięśnie i stawy to tkanki narażone na przeciążenia i dają o sobie znać, gdy nieprawidłowo siedzimy, stoimy, chodzimy, dźwigamy, prowadzimy samochód i wykonujemy wiele innych czynności zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Sposób, w jaki ustawiamy swoje ciało, prawidłowy czy nieprawidłowy, ma bezpośredni wpływ na to, jak działa nasz wewnętrzny system komunikacji (układ nerwowy), układ krążenia, układ trawienia oraz pozostałe układy, a także odzwierciedla nastrój, uczucia i osobowość”.
Leon Chaitow

Napięcie i ból w okolicy szyi i karku łagodzą ćwiczenia rozluźniające, rozciągające mięśnie i więzadła. By uniknąć problemów z głosem czy kolejnego bólu głowy warto regularnie wykonywać również ćwiczenia wzmacniające ten obszar.
Potrzebujemy silnych mięśni, by mogły utrzymać głowę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu nie tylko unikniemy bólu, ale też dużo łatwiej będzie nam zachować prawidłową postawę ciała i stworzyć krtani optymalne warunki do przebiegu fonacji (tworzenia dźwięków). Będziemy brzmieć o niebo lepiej, ponieważ dźwięk będzie mógł płynąć przez rozluźniony, otwarty trakt głosowy. Umożliwimy również krtani odnalezienie optymalnego ułożenia oraz unikniemy jej zacisku.

Wzmocnij szyję działając z oporem – ćwicz

Musimy sobie uświadomić, że ułożenie głowy wpływa na aktywność mięśni szyi, twarzy i języka, co pociąga za sobą problemy związane z połykaniem, pracą języka oraz zaburza proces tworzenia dźwięków w krtani. Może też przyczyniać się do zaburzeń funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. W konsekwencji obniża się jakość dźwięków i tracimy swobodę ich wydobywania. Doświadczyć możemy również napięć w całym ciele i trudności ze swobodnym oddychaniem.

                              Harriet Griffey, Mocne plecy

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia