Mechaniczne powtarzanie ćwiczeń prowadzi często do utrwalania błędów, złych nawyków. Może nawet skutkować przeciążeniem krtani. Gdy skupiamy się w pełni na tym, co robimy – oszczędzamy czas, uczymy się krócej, efekty przychodzą szybciej.
Skupienie pomaga także lepiej pracować głosem. Pozwala opanować chaos myśli, uspokoić oddech, co przekłada się na siłę i brzmienie głosu oraz precyzyjną artykulację. Pociąga to za sobą również większą pewność siebie w sytuacji publicznego występu oraz obniżenie napięcia mięśni wynikającego z tremy.
Zastanów się:
Co robisz przed rozpoczęciem próby, ćwiczeń czy zanim wystąpisz, rozpoczniesz pracę?
Czy masz czas na skupienie, wyciszenie, chwilę na głębszy oddech?
Czy Twoje myśli odpływają gdzieś daleko albo krążą wokół jakiegoś tematu?
Czy ciałem i umysłem jesteś tu i teraz?
Co rozprasza Twoją uwagę? Powiadomienia w telefonie, przychodzące e-maile, hałas, kolory, dźwięki, natrętne myśli, wykonywanie kilku rzeczy naraz (choć czasem sprawdza się wykonywanie ćwiczeń podczas mało absorbujących czynności jak np. sprzątanie, to w większości powinniśmy ćwiczyć w stanie koncentracji, by kontrolować pracę ciała).
Może zbyt mała ilość snu albo brak przerw, odpoczynku utrudnia Ci skupienie się na tym, co robisz?
Co możesz poprawić w swoim planie dnia, by zyskać chwilę na koncentrację przed ćwiczeniami lub wystąpieniem/ spotkaniem itp.?
Jak poradzić sobie z rozproszeniem uwagi?
Skup swoją uwagę na oddechu. Obserwuj go.
Następnie przeskanuj swoje ciało – od stóp do czubka głowy. Przyjrzyj się mu. Jak się dziś czuje Twoje ciało? Gdzie czujesz ból, napięcie?
Oddychaj.
Jakie emocje i myśli chcą przeszkodzić Ci w skupieniu się na wyznaczonym zadaniu?
Pomyśl, jak najlepiej możesz dziś ćwiczyć swój głos lub wykorzystać go w pracy zawodowej.
Oddychaj.
Ćwicz swój głos w krótkich sesjach. Więcej możesz uzyskać ćwicząc głos krócej i częściej, ale w pełnym skupieniu.
Gdy pracujesz głosem – rób przerwy. Odpoczywaj. To czas nie tylko na regenerację krtani, mięśni, doładowanie akumulatorów, ale także chwile, które pomogą utrzymać koncentrację na tym, co robisz.
Naucz się maksymalnie wykorzystywać czas, jaki przeznaczasz na ćwiczenia.
Wyznacz czas na wyciszenie, uspokojenie przed wystąpieniem, koncertem, przemówieniem, codzienną pracą. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad swoim głosem, oszczędzisz siły, unikniesz rozproszenia, straty czasu.
Zauważ, że czas poświęcony na zyskanie koncentracji na tym, co zamierzasz zrobić, to także okazja do wyrażenia wdzięczności, podziękowania za swój głos, za to, że możesz nim pracować, rozwijać go. Możesz docenić siebie, własne zaangażowanie.