Światło słoneczne jest nam potrzebne, by nasz naturalny zegar biologiczny mógł działać bez zakłóceń. Dlatego Ajurweda i badacze rytmów dobowych zalecają, byśmy po przebudzeniu odsłonili okna, wyszli na taras, balkon, do ogrodu czy poszli na krótki spacer. Poranna kąpiel w by promieniach słońca ma ogromną moc i pozytywnie wpływa na ciało i psychikę człowieka. W dni pochmurne, w okresie jesienno – zimowym najlepiej jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz lub w pobliżu okna.
Światło słoneczne budzi do życia, sprawia, że wieczorem zasypiamy bez większych problemów. Jest niezbędne do wytwarzania przez organizm witaminy D, która warunkuje zdrowie całego organizmu, dobre samopoczucie oraz wzmacnia naszą odporność.
Promienie słońca wzbudzają uśmiech na twarzy, podnoszą poziom naszej energii. W dni, kiedy ich brakuje, w chwilach gorszego samopoczucia możemy wykorzystać naszą wyobraźnię wizualizując wschód słońca. Wypełniając się światłem wpływamy także na swój nastrój i dbamy o dobre samopoczucie. A te elementy mają istotny wpływ na brzmienie głosu oraz decydują o nastawieniu do pracy głosem. Choć często nie uświadamiamy sobie tego, nasza kondycja psychiczna w ogromnym stopniu kształtuje nie tylko barwę głosu, ale także rzutuje na komfort używania głosu.
Zapisz w programie codzienne pobudki proste ćwiczenie, które możesz wykonać w łóżku albo na zewnątrz. Sięgaj po nie w chwilach, gdy Twoje ciało słabnie, a dusza szuka pocieszenia.
Po przebudzeniu pozostań w łóżku. Zamknij oczy. Wykonaj głębszy oddech i powoli wydychaj powietrze. Podczas wydychania wyobraź sobie złote światło. Oddychaj tak przez 5 minut (lub dłużej, jeśli masz ochotę)w wyobraźni obserwuj jak światło rozlewa się po całej sypialni, ogarnia każdą część Twojego ciała. Zatop się w słońcu, rozkoszuj się tym uczuciem. Obserwuj swój oddech, który uspokaja się i pogłębia. Otwórz oczy, powoli wstań z łóżka i ruszaj w nowy dzień wypełniony światłem.
Ćwiczenie na podstawie K.Unger,”Spokój”