Rozluźnienie i rozgrzewka artykulatorów – trzy kombinacje ćwiczeń, które ekspresowo rozruszają mięśnie

Połączenie kilku ruchów w jednym ćwiczeniu pomoże Ci przygotować narządy artykulacyjne i rozgrzeje mięśnie twarzy w nieco krótszym czasie. Gdy masz dosłownie kilka chwil na przygotowanie się do rozpoczęcia wypowiedzi, wystąpienia lub potrzebujesz rozruszać nieco zastygłe mięśnie – wykonaj je i  przekonaj się, że to prostsze niż myślisz. Poczujesz, że słowa popłyną swobodniej, a wysiłek mięśni zmaleje.

To trzy moje kombinacje ćwiczeń jako pomoc w nagłych sytuacjach 🙂 Zapamiętaj nazwy kombinacji,a będziesz wiedzieć, jaki ruch wykonać.

1. Ziewająca krowa wytyka język

Pierwsza kombinacja to wykonywanie kolejno, w dość energicznym tempie następujących ćwiczeń:

  • ziewnięcie (tylko pierwszy etap, czyli opuszczenie żuchwy, uniesienie podniebienia miękkiego, opuszczenie języka na dno jamy ustnej, czubek języka od wewnątrz dotyka dolnych zębów). Odczujesz jak otwierają się usta, żuchwa opada swobodnie, wpada chłodne powietrze, naturalnie pojawić może się potrzeba pełnego ziewnięcia.
  • krowa, czyli utrzymanie przestrzeni, która pojawiała się dzięki ziewnięciu i wykonanie kilka ruchów żuchwą góra- dół (przeżuwanie, ruch żujący, skojarz z krową).Pilnujemy, by ruch odbywał się tylko w pionie, nie przeżuwamy w poziomie, nie ruszamy żuchwą na boki.Staramy się o to, by podczas żucia czuć przestrzeń w jamie ustnej i dalej w gardle.
  • wytykamy język daleko w kierunku brody, tuż po kilku ruchach żujących. Utrzymujemy go tam przez kilka sekund.

Całość powtarzamy minimum 5 razy.

2. Mła-ała

Ta kombinacja to wykonywanie – tylko za pomocą warg – ruchów artykulacyjnych jakbyśmy chcieli wypowiedzieć głoski zapisane poniżej:

mła – ała – ała – ała

Pilnujemy następujących ruchów:

  • gdy wypowiadamy „mła”: płynnie, w wolnym tempie przechodzimy od połączonych i wysuniętych do przodu warg („mł”) do opuszczenia żuchwy, szerokiego otworzenia ust (głoska „a”). Pozostajemy w tym otwarciu, pilnujemy, by żuchwa się nie ruszała mimo ruchów, które zaraz wykonają wargi wymawiając głoskę „ł” (ponownie zaokrąglą się i wysuną do przodu)
  • powtarzamy ruch warg wymawiając pozostałe dźwięki „ała” i nie pozwalamy żuchwie się unieść.

Całość powtarzamy 5-8 razy.

3. Instauśmiech królika

Każdy kto choć raz zetknął się z Instagramem zna charakterystyczny „dzióbek” pojawiający się na wielu zdjęciach. Wykorzystamy go w kolejnej kombinacji ćwiczeń.

  • Najpierw ściągamy i zaokrąglamy usta, wysuwamy je ku przodowi. Pomóc Ci może wyobrażenie wysyłania komuś całusa. Utrzymujemy taką pozycję przez 5 sekund.
  • Następnie szeroko uśmiechamy się, pokazując zęby, kąciki ust kierujemy w kierunku uszu. Utrzymujemy uśmiech przez kolejne 5 sekund.
  • Kolejny etap to ściągniecie warg ku przodowi, uniesienie górnej wargi, delikatne rozciągnięcie warg w kierunku uszu, pokazanie górnych zębów i lekkie zmarszczenie nosa. Naśladujemy królika.

Całość powtarzamy minimum 3 razy.

Opis może brzmi skomplikowanie, ale gdy wyćwiczysz najpierw w wolnym tempie wszystkie ruchy, wykonanie opisanych kombinacji nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia