„Rodzimy się z nią, ufnie obnażamy w bezzębnym człowieku, patrzymy oczami wielkimi jak spodki, bo każda chwila niesie niespodziankę.. Potem wyrzynają nam się zęby, bliźni kąsają i świat staje ością w gardle. Grymas wszystkowiedzy wypiera uśmiech, gorzko naśmiewamy się z niej, że to niby kiczowaty symbol naiwnych i głupich… A przecież, gdy stajemy się głusi na jej głos i ślepi na jej blask, nasze życie staje się mdłe, bezdźwięczne i zanurzone w mroku” (A.Charzanowska, Oda do radości, Charaktery 07.2010r.).
Co zatem zrobić, aby powrócić do źródła prawdziwej radości? Proponuję osobisty trening radości.
Po pierwsze – zidentyfikuj przeszkody.
Wśród niżej wymienionych czynników wybierz te, które blokują radość w Twoim życiu:
-
niewyrażone emocje, niewypowiedziane słowa, odczucia
-
negatywne nastawienie do życia, do innych ludzi
-
przekonania typu „nie mam prawa do radości”, „okazywania radości jest głupie/ bezsensowne”
-
postawy typu „na pewno się nie uda”
-
częste popadanie w zły nastrój, przygnębienie, wyszukiwanie sobie powodów do takiego samopoczucia
-
użalanie się nad sobą
-
narzekanie
-
brak akceptacji siebie
-
brak czasu dla siebie
-
życie w stresie, brak umiejętności radzenia sobie z nim
-
nieszanowanie potrzeb własnego ciała, lekceważenie jego sygnałów
-
oczekiwanie, że to, czego pragniemy przyjedzie z zewnątrz, spadnie z nieba zamiast pracy nad sobą i dążenia do realizacji celów, marzeń
-
brak pozytywnych i bliskich relacji z innymi
-
brak dystansu do siebie i świata
-
krytykowanie siebie
-
wygórowane ambicje w stosunku do siebie
-
nierealistyczne oczekiwania wobec siebie i otoczenia
-
skłonność do stanów depresyjnych
-
angażowanie się w aktywności, które rodzą frustrację, niezadowolenie
-
nie dostrzeganie powodów do radości
Po drugie – zmień swoje myślenie
Otrzymujemy to, na czym skupiamy nasze myśli. To, jak myślimy wpływa na to, jak się czujemy. Jak o sobie myślisz? Czy dajesz sobie prawo do radości?
Zacznij myśleć o sobie jako o człowieku zadowolonym, szczęśliwym, spełnionym. Koncentruj się na uśmiechu, życzliwości, oczekuj najlepszego. Zmieniaj swoje myślenie na pozytywne szczególnie wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne myśli. Zajmij wtedy swój umysł i ciało czymś, co bardzo lubisz robić. Małymi krokami, Twoje życie zacznie się zmieniać.
Po trzecie – zaplanuj działania i ćwicz radość
Skoro już wiesz jaka jest przyczyna, zacznij działać. Wyeliminuj i zmień to, co uniemożliwia doznawanie i wyrażanie radości. Zacznij codzienną praktykę radości.