...

Gdy tak trudno wydobyć dźwięk – wróć do źródła

Każdy z nas miewa takie dni, gdy nie można zrobić nawet tego małego, pierwszego kroku. Kiedy wydobycie głosu najlepiej jak potrafimy staje się zadaniem ponad nasze siły. Kiedy trzeba zmusić się do dźwiękowej gimnastyki, do pracy. Nawet kilka prostych ćwiczeń „nie wychodzi”. To nie są łatwe dni.

Jednak są, przemijają i znowu wracają. Z jakiegoś powodu. Można zareagować gniewem, złością. Można poczuć irytację, że znowu coś nie gra.

Być może oczekujesz w tym momencie ćwiczeń, które pomogą się przełamać, będą tym najtrudniejszym pierwszym krokiem (znajdziesz takie także w innych częściach easyvoice.pl), ale jest ćwiczenie najważniejsze, pierwsze, które sięga do źródła. Do miejsca, w którym wszystko się zaczyna i z którego pochodzi dźwięk. Do Ciebie.

Spróbujmy spojrzeć na te dni, momenty inaczej – jak na zadania do wykonania, lekcje do odrobienia. Poszukać przyczyn i wyciągnąć wnioski. Dzięki temu jest szansa, że powtarzać będą się rzadziej, a zmiana nastawienia do nich pomoże nam przez nie przejść lepiej i uważniej.

 

I tu po raz kolejny z pomocą przychodzi dialog z samym sobą. Warto się przyjrzeć temu, co przeżywamy, odczuwamy, myślimy – jeszcze zanim przystąpimy do pracy czy ćwiczeń głosu.

Zadaj sobie kilka pytań i czekaj na odpowiedź.

O czym w tej sytuacji mówi moje zachowanie?

O jakich potrzebach, emocjach informuje mnie moje ciało?

Jaki obszar mojego życia został zaniedbany?

Jakie myśli krążą w takich chwilach w mojej głowie?

Co takiego lub kto zaczyna blokować mój rozwój w tym momencie?

Co odciąga moją uwagę? Powoduje rozproszenie, zniecierpliwienie, irytację, gniew?

Jakie okoliczności sprzyjają pojawieniu się tych trudnych chwil?

Jakie cechy mojego głosu zmieniają się w tym czasie? Wysokość, natężenie, siła, barwa, dźwięczność?

Jak odbieram siebie i swój głos?

Co mogę zrobić z tym, czego się dowiedziałam/ dowiedziałam?

 

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia