Pokochaj niepowtarzalność swojego głosu

Nasz głos to wyjątkowy instrument. Mamy go zawsze ze sobą i nie możemy w dowolnej chwili odciąć go od tego wszystkiego, z czym się stykamy. Ale też pozwala na wyrażenie siebie w najlepszy sposób i kreowanie dźwięków, które czujemy całym sobą.

Głos to jest to jedyny taki instrument, który:

  • umiejscowiony jest w ciele człowieka
  • reaguje na fizyczne i psychiczne bodźcie
  • doświadcza napięć podobnie jak jego właściciel
  • ulega emocjom (nie tylko pozwala lub nie je wyrażać)
  • w sytuacji stresowej zmienia swoje zachowanie
  • ma pudło rezonacyjne (trakt głosowy), które możemy dowolnie zmieniać, by kształtować dźwięki

Ta ostatnia z wymienionych cech jest niesamowicie istotna z punktu widzenia różnorodności dźwięków i głosów. Bo nasze głosy różnią się i to jest piękne. Różnią się budową np. długością fałdów głosowych, wielkością krtani i przestrzeni rezonacyjnych. Różny jest także sposób, w jaki ich używamy, jak wpływamy na przestrzenie traktu głosowego podczas emitowania dźwięku. Pomaga nam tu wiedza o głosie i świadomość, jak możemy tę cechę naszego instrumentu wykorzystać.

Ta część naszego mechanizmu głosowego, rozciągająca się od krtani aż do wylotu ust daje nam ogromne możliwości modyfikowania dźwięków, mówienia różnymi barwami głosu czy śpiewania w różnych stylach. Tu wzmacniane są poszczególne „składniki” tonu (tzw. formanty), dzięki którym głos nabiera siły, nośności i indywidualnej dla każdego z nas barwy. To dzięki niej możemy pokazać naszą indywidualność w głosie, choć czasem będą to tylko drobne szczegóły. One wbrew pozorom mają ogromne znaczenie. Bo jak w poniższym cytacie, natura nigdy się nie myli i się nie powtarza.

I choć czasami głosy bywają podobne, choć niektórzy z łatwością je kopiują, to jednak da się zawsze zauważyć ten indywidualny odcisk, który jest efektem tego kim jesteśmy, jacy jesteśmy, jak o sobie myślimy czy jak odczuwamy i widzimy świat.

Budowa naszego instrumentu pozwala nam to wyrażać i szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Doceń w swoim głosie te wyjątkowe cechy, które może postrzegasz jako wady, które w porównaniu z głosami innych wypadają słabo. Przestań myśleć o nim w ten sposób. Twój głos jest po prostu inny. W tym jego siła!

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia