Prawdziwe, aktywne słuchanie to chęć zrozumienia tego, co chce przekazać Ci druga osoba. To nie tylko pozwolenie na dokończenie wypowiedzi przez rozmówcę, umiejętność powtórzenia jego słów, ale wysiłek oznaczający powstrzymanie się od swojego sądu, dobrych rad.
Słuchanie wymaga również czasu, którego jak twierdzimy – nie mamy. Czy aby na pewno? Pomyślmy, gdy ktoś otwiera przed nami swój świat, gdy dzieli się swoimi myślami, odczuciami, planami i poczuje się odrzucony, może nie zaprosić nas tam ponownie.
Zadania do wykonania
A. Zastanów się nad poniższymi stwierdzeniami. Które z tych rad możesz zastosować w swoim życiu, które mogłyby usprawnić Twoje relacje z innymi?
„Dziesięć przykazań aktywnego słuchania
1. Nie mów. Kto mówi, nie słucha.
2. Rozluźnij rozmówcę. Pokaż mu, ze może swobodnie wypowiedzieć się, stwórz sprzyjający klimat.
3. Pokaż, że słuchasz. Okaż zainteresowanie. Jeżeli chcesz zrozumieć, co mówi rozmówca, musisz skupić uwagę na treści wypowiedzi.
4. Nie zajmuj się innymi ważnymi sprawami. Odbieranie telefonu w trakcie rozmowy nie tylko przeszkadza, ale też pokazuje lekceważący stosunek do rozmówcy.
5. Wczuwaj się w sytuację rozmówcy. Postaraj się wyobrazić, że jesteś w sytuacji rozmówcy, abyś mógł zrozumieć jego punkt widzenia.
6. Bądź cierpliwy. Musisz mieć czas. Nie słuchaj „w biegu”.
7. Bądź opanowany. Jeżeli jesteś zdenerwowany, możesz źle zinterpretować intencję rozmówcy.
8. Nie daj się wyprowadzić z równowagi. Nie pozwól się dać sprowokować poprzez krytykę i zarzuty pod twoim adresem. Nie kłóć się. Nawet jeżeli w takiej atmosferze zwyciężysz, będziesz przegrany.
9. Pytaj. To zachęca twojego rozmówcę i jest oznaką zainteresowania z twojej strony.
10. Nie mów za wiele. Natura dała człowiekowi dwoje uszu i tylko jeden język. Jest to delikatna wskazówka, że powinno się częściej słuchać, niż mówić.”
(z książki: Śmiało przez życie. Asertywność dla kobiet.,K. Starowicz, J. Starowicz)
B. Pomyśl, kogo najtrudniej Ci słuchać, wysłuchać i jak myślisz, dlaczego?