Jak poza piciem wody nawodnić organizm i stworzyć krtani dobre warunki do pracy?

Aby dbać o głos i pracować nim bez problemów, poza dobrą techniką, potrzebujemy dobrego nawodnienia organizmu. Odpowiedni bilans płynów pozwoli nam zachować krtań w dobrej kondycji i ochroni delikatne tkanki fałdów głosowych.

Woda jest nam potrzebna – do życia i do przeżycia. Nasze ciało składa się w większości z wody. Gdy zaczyna jej brakować – zaczynamy się gorzej czuć. Organizm przełącza się na tryb działania, w którym walczy o utrzymanie życia. Dlatego jeśli wody w organizmie brakuje inne czynności muszą poczekać.

Pisałam już o tym, że woda, którą spożywamy najpierw przeznaczana jest na wszystkie procesy, które zachodzą w naszym organizmie, na podtrzymywanie funkcji życiowych. Używanie krtani jest zadaniem, które do tej grupy nie należy. Aby i struny głosowe miały zapewnione odpowiednie warunki do zdrowej pracy (ich właściwe nawodnienie, ochronna warstwa śluzu zabezpieczająca przed otarciami), nie możemy dopuszczać do odwodnienia organizmu, musimy zadbać o regularne dostawy wody do organizmu.

Średnio potrzebujemy około 3 do 3,5 litra wody. Nie oznacza to, że musimy nieustannie pić. Popijać wodę – owszem. Często, małymi łykami. Około 1,5 litra dziennie. Więcej jeśli chorujemy (np. biegunki, gorączka), przyjmujemy leki (np. tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe, leki moczopędne), prowadzimy aktywny styl życia, więcej pić musimy w sezonie grzewczym, w pomieszczeniach klimatyzowanych czy podczas upałów. Także spożywanie kawy, herbaty, alkoholu wymaga od nas uzupełnienia poziomu płynów w organizmie. Nasze zapotrzebowanie na wodę związane jest również z wiekiem, miejscem zamieszkania, klimatem. Kobiety karmiące również potrzebują jej więcej. Choroby narządu głosowego również będą wymagać od nas zadbania o większą ilość płynów w diecie. Trzeba to uwzględnić w planie swojego żywienia. Pozostała część wody pochodzić powinna z pożywienia.

Odwodnienie jest stanem niebezpiecznym dla naszego życia i zdrowia. Powinniśmy pić zanim jeszcze poczujemy pragnienie. Skutki braku wody to nie tylko osłabienie organizmu, ale także gorsze funkcjonowanie całego aparatu głosowego i wysiłkowa emisja głosu, obciążająca krtań.
Niekorzystne skutki niskiego nawodnienia organizmu, które wpływają na narząd głosowy to między innymi:
– gorsze samopoczucie, drażliwość, nerwowość, bóle głowy, brak energii, osłabienie organizmu, trudności z utrzymaniem właściwego napięcia mięśniowego;

-trudności w uczeniu się, obniżenie koncentracji (także utrudnione wykonywanie ćwiczeń głosowych),

-słabsze oczyszczenie organizmu z toksyn, skutkiem czego organizm jest osłabiony, łatwiej łapiemy infekcje;

-trudności oddechowe,

-odczucie głodu bez faktycznego stanu głodu ( może to powodować zwiększony apetyt na pokarmy słodkie, słodycze; cukier powoduje zwiększenie produkcji gęstego śluzu, który może zalegać w krtani i wpływać na brzmienie głosu)

-problemy trawienne, wpływające także na emitowanie dźwięków

-brak ochronnej bariery na śluzówkach jamy gardłowej i krtaniowej – krtań narażona jest na otarcia, opuchliznę, organizm zmuszony jest do produkcji większej ilości śluzu, co pociąga za sobą odchrząkiwanie powodujące podrażnienie tkanej; poza tym wirusy i bakterie łatwiej przenikają i częściej chorujemy

By do tego nie dopuścić – przyjrzyj się swojemu menu. Zaobserwuj, ile wody spożywasz, czy jest to ilość wystarczająca, gdy prowadzisz taki, a nie inny tryb życia, czy pojawiają się symptomy odwodnienia, może masz problemy z głosem?

Czy przyjmujesz leki o działaniu odwadniającym?Jeśli tak, zwiększ ilość wody.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na schorzenia układu moczowego. Wprowadź konieczne zmiany.

I na koniec odpowiedź na postawione w temacie pytanie:

Jak poza piciem wody nawodnić organizm?

Poza wodą, płyny możemy dostarczać organizmowi w inny sposób. Spożywając określone pokarmy dbamy o to, by stopień nawodnienia nie spadał do alarmującego stanu.

Te produkty poza spożywaniem wody, dostarczą Ci duże ilości wody

 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia