Energia dźwięku

Dlaczego jedni porywają nas swoim śpiewem? Dlaczego głosy niektórych ludzi budzą tak wiele pozytywnych emocji, przyjemnych doznań? Jak to się dzieje, że niektórych ludzi nie jesteśmy w stanie słuchać i po chwili wyłączamy naszą uwagę? Skąd bierze się monotonne mówienie? To wszystko wypływa z naszego wnętrza i jest wynikiem tego, czy potrafimy podzielić się naszą wewnętrzną energią.

Naturalne wibracje

Dźwięk to energia, Twój głos to wibracja. Odczuwają ją Twoi słuchacze i Ty – pod warunkiem, że dajesz sobie pełne prawo do głosu. Możesz perfekcyjnie śpiewać i mówić, ale jeśli Twoje ciało i umysł blokują naturalny wypływ dźwięków zawsze pozostanie niedosyt, może pojawić się dysharmonia.

Kiedy mówimy lub śpiewamy dźwięki  rezonują, czyli wibrują w naszym ciele – co zresztą jest łatwe do sprawdzenia (odczuć je można na czubku głowy, w klatce piersiowej, na twarzy, na chrząstkach nosa). Jeśli ciało jest rozluźnione, oddychamy spokojnie i na drodze dźwięku nie znajduje się żadna przeszkoda (np. zaciśnięte gardło, zaciśnięta szczęka), to wibracje obejmują całe ciało, zataczają coraz większe kręgi.  Kiedy słuchamy jakichś dźwięków – czy muzycznych (śpiewu), czy melodyjnej mowy, w komórkach naszego ciała również zachodzi rezonans. Zaczynają one odczuwać dźwięki, które do nich docierają .

Warto o tym pamiętać i wykorzystać w codziennym życiu, by zwiększyć siłę swojego przekazu. Dzieląc się swoją wewnętrzną energią nawiązujemy nic porozumienia i jesteśmy bardziej autentyczni, naturalni. Uświadomienie sobie tego, jak wielką moc ma nasz głos może znacznie poprawić nasze relacje ze światem. Twoja wewnętrzna energia nie musi być wykrzyczana, gwałtownie wyrzucona z ciała – nie o to chodzi. Energię możne równie dobrze ujawnić się w spokojnych i cichych tonach. Chodzi o prawdę, szczerość, bycie sobą.

Czym jest energia dźwięku?

Glos powstaje z chęci komunikowania się,  wynika z energii, która jest efektem stanów emocjonalnych umysłowych. Możną ją odczytywać w sposób fizyczny, akustyczny (doznania, wibracje, fale dźwiękowe),  ale to przede wszystkim siły witalne, emocje, charyzma i szczera intencja mówiącego lub śpiewającego. Tylko dźwięk połączony z człowiekiem, z jego sercem, z zamiarem, będący przełożeniem intencji na działanie niesie w sobie ładunek energii.

Energia dźwięku mieszka w Twoim ciele, w sercu, w pragnieniach. Pobudzają ją emocje, Twoja myśl, chęć i motywacja. Gdy się cieszysz, Twój głos to wyraża, całe ciało emanuje radością. Podobnie jest z każdą inną emocją, reakcjami na myśli. Zauważ, jak zmienia się rytm i głębokość oddechu, gdy wypowiadasz słowa ważne, znaczące, kiedy próbujesz przekonać innych do swoich racji, kiedy jesteś podekscytowany. Przypomnij sobie, w jakich sytuacjach zmienia się brzmienie Twojego głosu, kiedy staje się wyższy, kiedy obniża się.

Gdy jesteś zaangażowany w to, co robisz, zawsze pojawia się energia, którą słychać i która dotyka innych. Jakość Twojego głosu zależy od każdej komórki Twojego ciała. Bo w Tobie, w nim mieszkają emocje. Aby jednak ta energia była słyszalna, by dotarła do drugiego człowieka podczas rozmowy lub wtedy, gdy śpiewem przekazujesz komunikat – musisz być przygotowany. Na co? By otworzyć się i odważnie wyrażać swoje intencje, gdy będziesz tego chciał. Jeśli się na to nie zdecydujesz, ciało naturalnie zablokuje wypływ emocji i energii.

Gdy brakuje energii

Może stać się też tak, że emocja, intencja lub myśl nie zostanie ujawniona w dźwięku. Dzieje się tak, co łatwo zauważyć, u ludzi, którzy twierdzą, że ich głosy brzmią monotonnie i inni niechętnie ich słuchają. Głosy określane jako nudne, monotonne, pozbawione tego „czegoś więcej”,  to nic innego jak głosy, którym brakuje energii. Można ćwiczyć właściwą intonację, melodię, prowadzenie frazy, ale tu potrzebna jest prawdziwa intencja, motywacja, uczucie. Tylko one są w stanie odpowiednio pobudzić i przygotować aparat głosowy. Twój zamiar, intencja przekładają się na pracę ciała i tych wszystkich elementów, które są ważne dla emisji głosu. Jeśli psychicznie jesteś gotowy, by się otworzyć, pokazać, a nawet obnażyć głosem przed drugim człowiekiem, ciało zrobi swoje. Oddech będzie taki jak trzeba, gardło stanie otworem dla dźwięku. Głos podkreśli siłę Twojej osobowości.

Jak odnaleźć energię w głosie?

  • Odkryj w sobie źródło energii – połącz swój głos przede wszystkim z sercem. Dotrzyj do swoich emocji, odczuć. Poczuj i pomyśl. Głos z serca jest głosem pełnym pasji i uczuć. Tylko wtedy, gdy uda Ci się wzbudzić w sobie prawdziwe emocje, odczucia, możesz dzielić się nimi ze słuchaczami. Pozwól mówić swoim uczuciom.
  • Uświadom sobie siebie. Poznaj lepiej siebie. Przeskanuj swoje ciało i umysł, by odkryć coś, czego do tej pory nie zauważyłeś. Zauważ uczucia dotąd wypierane, odrzucane.
  • Aby przełożyć energię na dźwięk – pamiętaj o tym, jak istotna jest intencja. Zanim otworzysz usta, uświadom sobie swój zamiar. Pomyśl, co chcesz przekazać, co Tobą kieruje,  itp. Pozwól, by najpierw zareagowało Twoje ciało. Jeśli będzie odprężone, Twój głos zabrzmi autentycznie. Pozwól, aby całe Twoje ciało było zaangażowane w przekaz.
  • Pozwól swojemu ciału oddychać naturalnie, od wdechu zależy emocjonalna siła Twojego przekazu. Wdech wyprzedza słowa, jest reakcją ciała. Twoja intencja poprzedza oddech.
  • Dbaj o to, by ciało było wolne od napięć, relaksuj się jak najczęściej.
  • Pozwól sobie na to, by dzielić się swoją wewnętrzną siłą i Twoim prywatnym światem.
  • Bądź tu i teraz. Cokolwiek robisz, ciesz się daną chwilą i koncentruj się na niej. Miej świadomość tego, co dzieje się gdy mówisz lub śpiewasz.
  • Zastanów się, czy jesteś głęboko przekonany o tym, że masz coś do powiedzenia, że to, co mówisz/ śpiewasz jest ważne dla Ciebie.
  • Uznaj, że masz prawo błądzić i uczyć się na błędach.
  • Ćwicz się w radości. Doceniaj każdy, nawet najmniejszy powód do uśmiechu i radości w swoim życiu.
  • Dobrze byłoby również, gdyby Twoje ciało było w dobrej formie, wyspane, zrelaksowane i sprawne. Pomoże Ci to w uzyskaniu większej mocy w głosie i podzieleniu się nią z innymi.

Gdy nauczymy się wydobywać dźwięki z serca, zmienia się nie tylko nasz głos (jego siła, rezonans, jakość, słyszalność), ale także sposób komunikowania się z ludźmi. I w mowie i w śpiewie łatwiej i głębiej przekażemy nasze słowa. Gdy zadbamy o to każdego dnia, niezależnie od tego, co robimy, łatwiej i głębiej będziemy również żyć.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne