...

Twarz – czy ją znasz?

Twarz – wyraża tak wiele. Innym razem potrafi powstrzymać emocje przed ich ujawnieniem. Mięśnie twarzy są bardzo mocno zaangażowane w wydobywanie głosu. To między innymi dzięki nim: artykułujemy dźwięki, formujemy głoski, wyrazy, nadajemy im kolor i kształt.

Twarz pracuje razem z naszymi myślami, emocjami, odczuciami i dźwiękami. Również ze względu na to jest bardzo podatna na napięcia, które są odbiciem tego, co myślimy lub czujemy. To na niej widać stres, zmęczenie, irytację, smutek, ekstazę czy radość.

Czy czujesz swoją twarz? Czy masz świadomość, jaki obraz Twojej osoby tworzy, jak wpływa na Twój wizerunek? Jak wpływa na Twoje dźwięki?
Czy mięśnie Twojej twarzy są często napięte? Czy zaciskasz szczęki? Jak często w ciągu dnia odczuwasz, że mięśnie są swobodne, rozluźnione? A może często marszczysz brwi wpatrując się w ekran smartfona lub mrużysz oczy pracując przy komputerze?

Jak zachowuje się Twoja twarz, gdy zaczynasz ćwiczyć głos, śpiewać, przemawiać, gdy występujesz? Czy pojawiają się na niej dziwne miny, grymasy, wymuszone ruchy? Czy wtedy odczuwasz napięcie?
Czy potrafisz ją rozluźnić? Czy pamiętasz o tym?

Od dziś – mam nadzieję – już tak 🙂

 

Podziel się

Zobacz więcej

Moje socialmedia