Pozycja siedząca a głos

Praca głosem to nie tylko mówienie i śpiewanie w pozycji stojącej, w ruchu. Dla części osób, to praca przez kilka godzin dziennie podczas np. prowadzenia rozmów telefonicznych czy spotkań z klientami. By uniknąć przeciążenia krtani i negatywnych skutków siedzenia – trzeba zadbać o właściwą pozycję siedzącą, jej częste zmiany, robienie przerw w pracy.

Łatwiej, prościej i przyjemniej jest emitować dźwięki w pozycji stojącej. Musimy wystrzegać się bezruchu, przeprostów, napięć w kolanach, usztywniania górnej części ciała, ale utrzymanie dobrej postawy ciała w pozycji siedzącej kosztuje nas znaczniej więcej wysiłku. Stąd też trudniej utrzymać ją przez dłuższy czas.

„Zachowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia jest trudniejsze niż podczas stania, ponieważ mięśnie stabilizujące mają w takiej pozycji o wiele trudniejsze zadanie do wykonania. (To dlatego siedzenie tak bardzo osłabia ciało i dlatego też tak rzadko siedzimy poprawnie. Ciągła aktywizacja tych mięśni zużywa bowiem naprawdę dużo energii).” J. Miller

Sprawdź swoją postawę i zmień ja, gdy pracujesz głosem w pozycji siedzącej

Postawę ciała możesz zmienić szybko. Zaledwie w kilka minut. Jednak, aby stała się Twoim nowym nawykiem może minąć trochę czasu. Wymaga to od Ciebie świadomości (jaką mam postawę ciała), kontroli (sprawdzania się w ciągu dnia) i regularnego korygowania błędów (aż do wytworzenia się nowego wzoru). Nowa pozycja początkowo nie będzie dla Ciebie wygodna. Daj jej szansę, mięśnie stopniowo przyzwyczają się do niej.

 (na podstawie J. Miller “Autoterapia mięśniowo-powięziowa”)

Pamiętaj:

  • zmieniaj pozycję w ciągu dnia, ruszaj się, gimnastykuj
  • uświadom sobie swoją postawę ciała, obserwuj je, reaguj na pojawiające się napięcia
  • gdy śpiewasz lub występujesz w pozycji siedzącej – często skanuj swoje ciało, wyłapuj sygnały napięć, koryguj położenie ciała

Wydrukuj swoją przypominajkę i umieść ją w widocznym miejscu – dzięki niej możesz w ciągu dnia sprawdzać i poprawiać swoją postawę ciała – pobierz

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia