...

Mruczożujka

Ćwiczenie, które wzmacnia głos, pozwala uzyskać w nim wyraźny rezonans oraz wyprowadzić dźwięki z gardła. Dzięki temu odciążamy krtań i nie odczuwamy w niej wydobywanych tonów. Dla wokalistów i tych, którzy pracują głosem mówionym.

O. Przygotowanie
Przypominamy sobie, jak brzmi nasz głos, gdy swobodne mruczymy „mmmm….” w średnicy głosu -›
Zaczynamy delikatne mruczenie, dobieramy powietrze, gdy zachodzi potrzeba jego uzupełnienia. Chcemy najpierw uzyskać optymalną wysokość dźwięku (próbujemy mruczeć na różnych wysokościach głosu) i wibracje, które odczujemy na twarzy – w okolicy górnej wargi, nosa, zatok, czoła, także na czubku głowy i lekkie w klatce piersiowej.
Nie pomijaj tego etapu. Musisz mieć najpierw wibrujący dźwięk mruczanki, nieodczuwalny w gardle.

Kolejne etapy ćwiczenia

 1. Mruczymy swobodnie używając tylko dźwięku głoski „mmm…” swoją ulubioną piosenkę/ tekst, który mamy do wypowiedzenia. Dodajemy jeszcze delikatne ruchy żuchwy góra – dół (żucie). Nie zmieniamy melodii w przypadku piosenki.
  np. „Dzień dobry. Tematem dzisiejszej prezentacji jest to, jak stres wpływa na nasze zdrowie” = „mmmm………………………………………………………………………………………….”
  albo „„Wlazł kotek..”
  „mmmm…………………………………………………………………………………………”
 2. Mruczymy i przeżuwamy dźwięki delikatnie jak wcześniej, dodajemy do tego wypowiadanie niektórych słów tekstu mówionego lub śpiewamy niektóre słowa normalnie czyli np.
  „mmm………kotek mmm…………………..” mruga …. itd./
  „mmm………dobry mmmmm……….. dzisiejszej mmm………. stres „mmmmmmm…” zdrowie
 3. Za pomocą mruczożujki „wypowiadamy” połowę tekstu/ śpiewamy połowę piosenki, drugą część mówimy/ śpiewamy normalnie:
  „mmm………………………………………………………….
  ładna to piosenka niedługa”.
  – – – – –
  „mmm…………………………
  jest to, jak stres wpływa na nasze zdrowie”.
 4. Kończymy ćwiczenie mówiąc tekst/ śpiewając normalnie, przy czym pamiętamy i dążymyc do wrażeń, które pojawiły się podczas ćwiczenia. 

Całe ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy, możemy wykonać je kilka razy w ciągu dnia. Przy prawidłowo wykonanym ćwiczeniu dźwięk będzie odczuwalny ponad gardłem, a nie w krtani. Zyska lekkość, swobodę wydobycia. Będzie silny, dźwięczny, nośny, wibrujący.
Jeśli nie czujesz lekkości w wydobywaniu dźwięków i masz wrażenie, że głos nadal siedzi w gardle – zwróć uwagę na ruchy żuchwy ( w dół i lekko w tył podczas przeżuwania dźwięków) oraz przestrzeń w gardle – rozluźnij żuchwę, otwórz gardło ziewając kilka razy, przeciągnij i rozluźnij ciało, okolicę barków, ramion, szyi.

Podziel się
Zajęcia indywidualne w Toruniu - emisja głosu

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia