Wystąpienia publiczne

Sztuka Przemawiania. Jak się Pozbyć Tremy.

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Lekka trema przed wystąpieniem publicznym to zjawisko normalne, nawet pożądane. To po prostu objaw tego, że ci zależy na tym by wszystko dobrze wypadło. Nie chodzi o to, by się jej kompletnie pozbyć (często jest to wręcz niemożliwe). Chodzi więc o to by ją opanować i wykorzystać ten rodzaj podniecenia dla wykazania się entuzjazmem - każda publiczność to ceni.

Oto kilka sposobów na to by zapanować nad nerwami. Jeśli się zastosujesz do tych rad, twoje wystąpienia będą nie tylko ciekawe dla zebranych. Będą one także prawdziwą przyjemnością dla ciebie.

Pamiętaj, że słuchacze ci sprzyjają                       

Pamiętaj, że ludzie wolą, żeby ci się udało. Nie czekają na to, by ci się powinęła noga. Chcą się od ciebie czegoś dowiedzieć. Naprawdę *chcą* ciebie słuchać z pełnym zainteresowaniem. Nikt nie idzie na zebranie z nadzieją, ze będzie słuchać nudnych wystąpień.

Zapoznaj sie z miejscem
Czy jest to mały pokój konferencyjny czy sala z większą widownią, zbadaj otoczenie. Przejdź się po widowni albo siądź przy stole konferencyjnym. Postaw się w miejscu słuchacza i zobacz siebie z tego dystansu.

Zrób próbę
Warto tez zrobić coś w rodzaju próby generalnej. Jeśli będziesz używać mikrofonu, zrób próbę z mikrofonem. Jeśli będziesz używać slajdów, zrób próbę ze slajdami. Jeśli będziesz używać jakichś rekwizytów, zrób próbę używając właśnie tych rekwizytów. Im bardziej znajome ci będzie otoczenie, tym bardziej swojsko będziesz się czuć w trakcie swojego wystąpienia i tym mniejszą tremę będziesz odczuwać.

Znaj słuchaczy
Musisz wiedzieć do kogo będziesz mówić. Dowiedz się zawczasu jak najwięcej o słuchaczach. Warto przyjść wcześniej w dniu wystąpienia i zmieszać się z uczestnikami spotkania. Nie unikaj tych osobistych kontaktów jak to robi większość osób przed przemówieniami. Wręcz przeciwnie, przywitaj się z jak największą ilością uczestników osobiście. O wiele łatwiej jest mówić do znajomych niż do ludzi, których nie znasz.

Znaj swój materiał
Oczywiście najwięcej sukcesu odniesiesz jeśli cie temat naprawdę pasjonuje. Im bardziej jesteś tym zainteresowany tym mniej myślisz o sobie w czasie wystąpienia i tym bardziej się koncentrujesz na tym by przekazać zebranym to co masz do zakomunikowania. A o to właśnie chodzi!

Dlatego jest tak ogromnie ważne by sie godzić na wystąpienia publiczne tylko wtedy, kiedy znasz temat, albo kiedy masz wystarczająco wiele czasu i zainteresowania by ten temat zgłębić i dobrze się przygotować.

Nie pij alkoholu
Alkohol może ci dodać animuszu, ale alkohol także otępia zmysły i może sprawić o wiele więcej problemów niż rozwiązać.

Miej pozytywne nastawienie
Wyobraź siebie na podium z dobrym głosem, wymową, pewnością siebie. Zwróć uwagę jak pozytywny wpływ masz na obecnych. Jeśli sobie to potrafisz wyobrazić, stworzysz tym samym plan swojego wystąpienia, a to już połowa sukcesu.

Tłumaczą sie winni i głupcy
Nigdy nie przepraszaj obecnych za swoje zdenerwowanie, za to ze późno zaczynasz, za to że cos nie działa, nawet za swój brak przygotowania (miejmy nadzieje ze TO ci się nie zdarzy). Przepraszanie tylko niepotrzebnie zwraca uwagę wszystkich na coś na co wiele osób uwagi by nie zwróciło. A jeśli ktoś już zwrócił na to uwagę, przeprosiny w niczym nie pomagają.

Nie ma to jak próba
W jaki sposób aktorzy przygotowują się do przedstawienia? Próby, próby, próby! A więc wypróbuj swój materiał. Powtarzaj na głos, najpierw z notatek, później z pamięci. Wspaniali mówcy są tacy wspaniali nie dlatego, że się tacy urodzili ale dlatego, że mają swój materiał wyszlifowany na blachę.

Praktyka czyni cuda
Zrób wszystko co w twojej mocy by nabrać doświadczenia. Swobodne wypowiadanie się przychodzi z czasem do tych którzy nie chowają głowy w piasek unikając okazji. Staraj się zamiast tego robić to jak najczęściej. Zacznij od zabierania głosu na małych zebrania, w atmosferze gdzie ludzie ci sprzyjają. Pamiętaj że to właśnie raczkowanie prowadzi najpierw do chodzenia, potem do biegania, dopiero potem do zdobywania medali olimpijskich.

Wanda Loskot Wanda Loskot mieszka na stale w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej strony internetowe AkademiaSukcesu.com i SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów - możesz się tam nawet zapisać na bezpłatny Kurs Planowania Życia!

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz