Wiosna w easyvoice

Wiosenne pułapki – część 2 - klimatyzacja

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Gdy wiosenne słońce ogrzewa nas coraz cieplejszymi promieniami, nadchodzą letnie upały - chętniej i częściej korzystamy korzystamy z klimatyzacji. Obecna jest już niemal wszędzie: w samochodzie, miejscach pracy, sklepach, domach, środkach komunikacji. Pomaga nam znieść wysokie temperatury, ale negatywnie wpływa na nasz głos. Osoby, które pracują głosem zawodowo, muszą mieć świadomość, jakie problemy wiążą się z jej używaniem i jak im zapobiegać.

Klimatyzacja – samo zło?

Dla głosu nie jest niczym dobrym. Wprawdzie zabezpiecza nas przed przegrzaniem, chroni serce przed ogromnym wysiłkiem, daje przyjemne odczucie chłodu, pozwala nam funkcjonować, pracować w upalne dni, ale ma też wiele skutków ubocznych wpływających na krtań.

Zły stan klimatyzacji jest źródłem chorób, jej stosowanie może też wiązać się z wychłodzeniem organizmu, częstymi infekcjami gardła, nosa i krtani. Alergicy mogą doświadczać nasilenia objawów alergii w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pleśń, kurz w źle utrzymywanej instalacji jest szkodliwa zwłaszcza dla osób z chorobami dróg oddechowych, z obniżoną odpornością.

Osoby wrażliwe na zmiany temperatury – mogą boleśnie odczuwać zmiany w głosie i trudności z bezproblemowym emitowaniem głosu; wystąpić mogą u nich ataki suchego kaszlu, duszności (np. astmatycy, alergicy).

Zła jakość powietrza wpływa także na nasze samopoczucie, zmęczenie, powoduje spadek energii.

Negatywne skutki klimatyzacji dla naszego zdrowia można ograniczyć, jeśli odpowiednio dba się o stan urządzeń (konserwacja, czyszczenie) oraz zachowuje się umiar i rozsądek w jej stosowaniu.

 

 

Sprawdź
Jak pomóc swojej krtani, gdy pracujesz głosem w klimatyzowanych pomieszczeniach?

Artykuł powstał w ramach cyklu "Wiosna w easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wiosna będzie czasem dobrej energii, czerpania z życia, zdrowej krtani i rozwijania swojego głosu. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnej pracy nad głosem. Nie pozwól, by wiosenne utrudnienia odebrały Ci głos.

 

Wiosna w EasyVoice - energia dla głosu

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz